May 30, 2024

Uyku Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Söz konusu uyumak olduğunda bazı insanlar henüz kafasını yastığa koymadan uykuya dalabilecek kadar şanslıdırlar fakat diğer kesim için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Onlar deliksiz bir gece uykusu için her şeyi yapmaya hazırdırlar. İnsanların hızlı bir şekilde uykuya dalma ve gençleştirici bir uykuya sahip olma yeteneklerini geliştirmeye çalıştığı sayısız yol var; ancak, bazı fikirler diğerlerinden daha iyi çalışıyor ve aslında doğru bildiğimiz bazı yöntemler hiç bir işe yaramıyor.
İnsanların neden uykumakta zorlandıklarını araştırmak için, bir meditasyon ve rahatlama uygulaması olan Calm, ABD, İngiltere ve Fransa’daki yetişkinleri araştıran uluslararası bir anket yaptı. 4.337 katılımcının yardımıyla Calm, her yerde insanların daha iyi uyumasına yardımcı olmak adına en yaygın kullanılan beş uyku mitini belirledi. Bakalım bu mitler doğru mu ve bir işe yarıyor mu? Yoksa uykunuzu getirmeye çalışırken daha da kaçırıyor musunuz?

Uyku Efsanesi # 1
Efsane: Anket katılımcılarının yüzde 56’sı araba camlarının indirilmesinin veya klimanın açılmasının sürüş sırasında uyanık kalmanıza yardımcı olacağına inanıyor.

Neden Yanlış: Ulusal Uyku Vakfı’na göre bu çözümler etkisiz ve tehlikelidir. Bunun yerine, en iyi seçeneğiniz güvenli bir bölgeyi ele geçirmek ve 15-45 dakikalık bir kestirme yapmak.

Uyku Efsanesi # 2
Efsane: Anket katılımcılarının yüzde 48’i uyku sırasında beyninizin nihayet dinlendiğine inanıyor.

Neden Yanlış: Vücudunuz uyku sırasında dinlenebilir, ancak beyin aktif kalır, şarj olur ve bedensel işlevleri kontrol etmeye devam eder.

Uyku Efsanesi # 3
Efsane: Anket katılımcılarının yüzde 50’si hiçbir zaman bir uyurgezeri uyandırmamanız gerektiğine inanıyor.

Neden Yanlış: Uyurgezer insanlar kendilerini fazlasıyla tehlikeye atabilir, bu yüzden onları uyandırmak gerçekten son derece önemlidir. Eğer bir uyurgezerle yaşıyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şey onu yatağa götürmek.

Uyku Efsanesi # 4
Efsane: Anket katılımcılarının yüzde 48’i sadece çok derin uyku sırasında rüya gördüğüne inanıyor.

Neden Yanlış: Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre uykunun her aşamasında rüya görebilirsiniz. Bununla birlikte, daha hafif bir uyku döngüsü sırasında meydana gelen REM (Hızlı Göz Hareketi) uykusu sırasında rüyalar en canlı olma eğilimindedir.

Uyku Efsanesi # 5
Efsane: Ankete katılanların yüzde 31’i uyumakta zorlanıyorsanız yatakta kalmanın en iyisi olduğuna inanıyor.

Neden Yanlış: Ulusal Uyku Derneği 20 dakika içerisinde uykuya dalamıyorsanız kalkmanızı ve evinizin başka bir bölgesinde dinlendirici bir aktivite yapmanızı öneriyor. Uyuyamadığınız zaman yatakta kalmak, aslında yatağınızla uyanıklığınız arasında sağlıksız bir bağlantı yaratabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama