June 22, 2024

Uzmanlara Sorduk: Hangi Cilt Bakım Ürününü Ne Kadar Kullanmalıyız?

Cilt bakım ürünlerinizi doğru şekilde kullanarak daha iyi sonuçlar alın.

Temizleyicilerden, serumlardan nemlendiricilere ve çok daha fazlasına kadar, önde gelen dermatologların neyi ne kadar kullanmanız gerektiğine ilişkin önerilerine göz atın.

 

Temizleyici

İster jel ister krem ​​temizleyici seçin, ihtiyacınız olan tek şey bir elli kuruş büyüklüğündedir. Köpük temizleyici için, bir pompanın yeterli olması gerekir. Makyaj yapıyorsanız sabahları bir kez ve akşamları bir kez veya makyaj yapmıyorsanız yalnızca geceleri bir kez yıkamanızı önerir.

Çok fazla kullanırsanız: Akne önleyici temizleyicileri aşırı kullanmak cildinizi kurutur ve tahriş edebilir. Herhangi bir temizleyiciden bozuk para boyutundan fazlasını kullanmak, ürünü çok daha hızlı ve hiçbir ekstra fayda sağlamadan kullanmanıza neden olur.

Yeterli temizleyici kullanmamak ciltte kir, kalıntı ve makyaj bırakır, bu da tıkanmış gözeneklere neden olabilir ve sivilcelere yol açabilir.

 

Serum

Bezelye büyüklüğünde bir serum, cildinize hidrasyon, pul pul dökülme, akne veya donuk cilt ile yardımcı olan konsantre bir içerik artışı sağlar.

Çok fazla kullanırsanız: Herhangi bir ürünü çok fazla kullanmak, cildinizde aktif maddeler bırakır. Çok az kullanırsanız: Çok az serum kullanırsanız maksimum etkiyi elde edemezsiniz.

 

Retinoid

Tüm yüzünüz için bir miktar retinoid ürünle başlayın. Cildiniz buna tahammül edebiliyorsa, kademeli olarak bozuk para boyutunda bir miktara kadar çalışın.

Cildiniz bir retinoide uyum sağlamakta zorlanıyorsa, rahatlayın. Uygulamadan önce nemlendiricinizle karıştırın ve haftada beş yerine sadece üç kez kullanın.

Çok fazla kullanırsanız: Önerilen miktardan fazlasını kullanmak kuruluk, kızarıklık ve soyulmaya neden olabilir.

Çok az kullanırsanız: Birazcık retinoid bile cildinizi iyileştirir, ancak sonuçları görmek daha uzun sürer.

 

Göz Kremi

Göz kremini fazla abartmayın. Her bir göz için bezelye büyüklüğünde bir miktar fazlasıyla yeterlidir.

Çok fazla kullanırsanız: Çok fazla göz kremi kullanmak cildinizi hassaslaştırabilir, gözeneklerinizi tıkayabilir ve gözlerinizi tahriş edebilir. Cildinize çok fazla sürmek de makyajınızı uygulamanızı zorlaştırabilir.

Eğer çok az kullanırsanız: Göz kremini kaçırmak o hassas cildi susuz bırakabilir ve makyajın cilt üzerinde düzgün bir şekilde durmasını engelleyebilir.

 

Nemlendirici

Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanıyorsanız, tüm yüzünüze bozuk para büyüklüğünde bir miktar yeterli olacaktır.

Çok fazla kullanırsanız: Aşırı miktarda nemlendirici cildinizi parlaklaştırabilir ve sivilcelere neden olabilir. Ayrıca cildinizde ağırlık hissedebilir ve makyajınızı yapmayı zorlaştırabilir.

Çok az kullanırsanız: Olabildiğince nemli olmadığı için cildiniz gergin, pul pul olabilir ve donuk görünebilir.

 

 

Güneş Kremi

Yüzünüz için üzüm büyüklüğünde bir miktar kullanın. Vücudunuzun geri kalanı için bir çay bardağına sığacak kadar güneş kremine ihtiyacınız var.

Çok fazla kullanırsanız: Çoğu insan yeterince güneş kremi kullanmaz. Bu durumda, çok fazla kullanmak diye bir şey yok.

Çok az kullanırsanız: Güneş yanığı olabilirsiniz. Zamanla, zamanından önce yaşlı görünen güneşten zarar görmüş bir cilde de sahip olabilirsiniz. Ayrıca cilt kanseri olabilirsiniz.

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama