May 30, 2024

Uzmanlara Sorduk: Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Yıllar geçtikçe hem yaş aldığımız hem de cildimiz eski elastik yapısını kaybettiği için kırışıklıklar kaçınılmaz olmaya başlar. Hele bir de her gün güneş kremi sürmüyorsanız kırışıklıklar kaçınılmaz olmaya başlar fakat yüz kırışıklıklarının en büyük sebebi aslında stres ve bu stres karşılığında verdiğimiz tepkilerdir.

Stres Kırışıklıkları Nelerdir?

Stresli olduğumuzda yeterince uyuyamayız, gerektiği kadar egzersiz yapmayız ve beslenme düzenimiz zarar görebilir. Tüm bu faktörler sadece sağlığımızda değil, cildimizde de olumsuz etkilere katkıda bulunabilir. Uzmanlar, stres kırışıklıklarının, kronik stres tipik olarak psikolojik stres ve çevresel stres faktörlerinin (toksinler, kirleticiler, güneşe maruz kalma) bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir diyor. Yüz bölgesi tipik olarak daha yaygın oldukları yerdir.

Neden Stres Kırışıklıkları Yaşarız?

Stres işten, ilişkilerden, maddi problemlerden ve hatta fiziksel çevreden kaynaklanabilir. Ancak, tüm bunların arkasındaki gerçek bilim nedir? Kısa cevap tek kelimeyle özetlenebilir: telomerler. Telomerler, kromozomlarımızı koruyan her DNA zincirinin ucundaki kapaklardır bunu bir ayakkabı bağcığının ucundaki plastik kaplama gibi düşünün. Telomerlerin uzunluğu belirli bir noktaya kadar kısaldığında, artık çoğalamazlar ve bu da yaşlanma belirtilerine yol açar. Uzmanlar, zihinsel bozukluklardan, depresyondan, kaygıdan veya travmadan muzdarip bireylerin, olmayanlara kıyasla daha kısa telomerlere sahip olabileceğini not ederek devam ediyor.

Daha kısa telomerleri kronik ve psikolojik stresle ilişkilendiren ve böylece kişiyi kırışıklara daha yatkın hale getiren çalışmalar yapılmıştır.

Strese Bağlı Kırışıklıklar ve Yaşa Bağlı Kırışıklıklar

Yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıklar, kolajen ve elastindeki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Uzmanlara göre, yirmili yaşlarımızda daha az kolajen üretmeye başlıyoruz. Yaşlanmayı tamamen durduramasak da, yaşam tarzı değişiklikleri yaparak (yani SPF kullanmak ve sağlıklı bir cilt rejimine bağlı kalmak) yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabiliriz. Ancak stres kırışıklıkları, uzun süreli psikolojik stres yaşayan kişilerde telomerlerin kısalması nedeniyle oluşur. Otuzlu yaşlarında veya daha büyükseniz ve kronik psikolojik stres altındaysanız, hem yaşa bağlı hem de strese bağlı kırışıklıkların görünümünü, yalnızca yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıklara karşı daha fazla görebilirsiniz.

 

Stres Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Stresten kaçınmak, söylemek yapmaktan daha kolaydır. İşte süreci kolaylaştırmak için bazı uzman ipuçları.

Bir rutin oluşturun: Günlük yaşamınızda bir stres giderme rutini uygulamanızı önerir; bu egzersiz yapmak, meditasyon yapmak veya günlük tutmak anlamına gelebilir.

Su için: Kronik stres altındayken, susuz kalmayı unutmak kolaydır ve bu, sorunu daha da artırabilir. Yeterli su içerek cildi içten ve dıştan nemlendirin.

 

Yaşam tarzınızı değiştirin: Uzmanlar genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanın çok yönlü bir diyet yemek, alkol alımını sınırlamak, sigara içmekten kaçınmak ve sık sık nefes alma tekniklerini uygulamak önemine dikkat çekiyor.

 

İyi uykular: Uzmanlar sekiz saatlik uykuyu hedeflemenizi öneriyor, çünkü bu, vücudun ciltteki hasarı onardığı önemli bir zamandır.

 

Güneş kremini atlamayın: Uzmanlar güneş koruyucu kullanmanın önemini vurguluyor. Özellikle yüz bölgelerinde SPF’si en az 30 olan (veya güneş koruyucu içeren ürünler) günlük bir güneş koruyucu kullanın.

 

Kollajeni uyarın: Kolajeni uyaran tedaviler, mevcut ince çizgileri önlemenin yanı sıra yumuşatmaya da yardımcı olabilir. Bu tedaviler arasında mikro iğneleme (ekstra bir bonus için PRP ile), kimyasal peeling ve Laser Genesis gibi lazerler bulunur.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama