April 25, 2024

Vücudunuzla Tekrar Barışın! Nasıl Kendimize Döneriz?

Normalde de fazla egzersiz yapan bir insan değilseniz karantinadaki hareketsizlik ile üzerinizde bu konuda bir baskı hissetmeniz çok normal. Çoğumuz bilgisayar başında çalışıyoruz ve vücudumuzu esnetmeden evde durmamız imkansız. Sürekli boyun, sırt ve omuz ağrısı çekmemek için arada bir koltuktan kalkıp esneme hareketleri yapmak emin olun size de çok iyi gelecek. Hazır evdeyken vücudumuzla tekrar barışıp kendimize nasıl döneriz?

1. Hangi Sporun Sizde Çalıştığını Yalnızca Siz Bilebilirsiniz
Daha önce spor salonu, pilates, kardiyo yapmış ya da yapmamış olabilirsiniz hangi sporun size daha iyi geleceğini anlamak için yapmanız gereken çok basit. Youtube’tan farklı farklı spor dallarına kısa kısa şans verebilirsiniz. Bir gün 15 dakikalık kardiyo egzersizi yapıp bir gün sonra yarım saat yoga deneyebilirsiniz, baktınız hepsi hoşunuza gidiyor sırayla hepsinden yararlanabilirsiniz.

2. Kilit Nokta İstikrar
Bir şeye başlamak ne kadar zorsa onu devam ettirmek de en az başlamak kadar zor. Evden egzersiz yapmaya başladığınız andan itibaren bunu bir düzene oturtma kısmında bocalayabilirsiniz. Bir gün spor yapmaya çok hevesli uyanırken diğer gün yataktan çıkmakta zorlandığınız anlar olabilir. Arada bir kaçamak yapılabilir ama unutmayın bir alışkanlığı kazanmak için yapmamız gereken en önemli şey devamlılık sağlamak.

3. Vücudunuzu Tanıyın
Belirsizlik veya yüksek stres zamanlarında egzersiz söz konusu olduğunda, vücudunuza dikkat etmeye çalışın ve size yol göstermesine izin verin. Hazır kendi başımızayken vücudumuzu ve zihnimizi daha iyi tanımaya zaman ayırabiliriz. Sabahları enerji ve güne güzel başlangıç için biraz hareketli sporlar yaptıktan sonra akşamları belki de zihnini de dinlendirmek için meditasyon ve esneme egzersizleri yapabilirsiniz.

4. Kendinize Karşı Nazik Olun
Karantina sürecinde hareket etmekle ilgili son sözümüz bu; kendinize nazik olun. Gün boyunca hareketsiz kaldığınız için sonuçlar bir gecede gerçekleşmeyecek ama bir gün mutlaka değişime şahit olmaya başlayacaksınız.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama