May 30, 2024

Yaşlanma Karşıtı Hangi Yağları Kullanmalıyız?

Kırışıklıkları azaltmak için birçok ticari ürün mevcut olsa da, bazı insanlar uçucu yağlar gibi doğal alternatifleri tercih ediyor.

İnsanlar yaşlandıkça cilt bozulmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu doğal süreç yüzde alın, ağız ve göz çevresinde kırışıklık ve ince çizgilerin oluşmasına neden olur.

Uçucu yağlar kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırmasa da görünümlerini azaltabilirler. Ayrıca kimyasal kremlere ve losyonlara doğal bir alternatiftirler.

Bu yazıda, kırışıklıkların görünümünü önlemek ve azaltmak için en iyi esansiyel yağlardan bazılarını keşfedin.

 

  1. Limon

Uçucu yağlar kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırmaz, ancak görünümlerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Limon, C vitamini içeriği ve bağışıklık sistemi için potansiyel sağlık yararları ile bilinir. Bununla birlikte, limon yağları, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli ticari cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Araştırmalar, limon yağının oksidasyonun neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Limon yağı ayrıca kırışıklıklara yol açabilecek güneş hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Limon ve greyfurt dahil tüm narenciye esansiyel yağları, cildi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirir. Narenciye esansiyel yağlarını kullandıktan sonra birkaç saat güneşe maruz kalmamak önemlidir, bu nedenle bunları yatmadan önce uygulamak en doğrusu.

 

  1. Sandal Ağacı

Çalışmalar, sandal ağacının anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu özelliklere ek olarak, sandal ağacı cilde nemi geri kazandırmaya yardımcı olabilir.

Cilt yeterince nemlendiğinde daha dolgun görünebilir ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

 

  1. Adaçayı

Adaçayının antioksidan etkileri olduğu gösterilmiştir. Bir çalışma, adaçayının DNA ve proteinlerin serbest radikaller tarafından zarar görmesini önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Serbest radikaller, cilde zarar verdiğine inanılan kimyasallardır.

 

  1. Nar

2014 yılında yapılan bir araştırma, nar yağının oksidatif stresi azaltabileceği ve yeni kırışıklıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Cilde uygulandığında nar ayrıca:

Güneş lekelerinin görünümünü azaltmak

Kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak

İltihabı azaltmak

gibi etkilere sahiptir.

 

  1. Lavanta

Lavanta, belirgin, rahatlatıcı bir aromaya sahiptir. Genellikle aromaterapi ve ticari banyo ürünlerinde kullanılır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, bir araştırma ekibi lavantanın antioksidan etkilerini inceledi. Bulguları, lavanta yağının beyindeki oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Aynı etkiler, cilde uygulandığında kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, lavanta yağının etkinliğini kanıtlamak için insanlarla daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

 

 

  1. Havuç Tohumu

2012 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar havuç tohumlarının bazı antioksidan etkileri olduğunu kaydetti. Antioksidanlar, ciltteki sağlıklı hücrelerin parçalanmasını durdurarak yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 

  1. Ylang-Ylang

Ylang-ylang, parfümlerde sıklıkla kullanılan esansiyel bir yağdır. Bununla birlikte, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ylang-ylang cildin yenilenmesine yardımcı olabilecek bazı antioksidan etkiler göstermiştir.

Spesifik olarak, ylang-ylang’ın serbest radikallerin sayısını azaltırken cildin proteinlerini ve yağlarını yeniden oluşturmaya yardımcı olduğu gösterildi. Birçok cilt bakım şirketi, potansiyel iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için ürünlerine ylang-ylang ekliyor.

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama