June 25, 2024

Yeni Başlayanlar İçin 4 Adımda Yogaya Giriş

Her gün ortaya çıkan yeni yoga türleri varken yogaya nasıl başlayacağınıza karar vermek bazen korkutucu olabilir fakat korkmanıza hiç gerek yok basit birkaç hareketle başlayıp Youtube’un da yardımı ile yoga pratiğini hayatınıza sokabilirsiniz. Çalışmalar yoga uygulamasının ve bilinçli bir şekilde nefes almanın hem zihin hem de beden üzerinde sakinleştirici etkiler yarattığını gösteriyor. Eğer sizin de hayatınız stres doluysa ve bir kaçış yöntemine ihtiyaç duyuyorsanız yoga istediğiniz rahatlığı size sağlayabilir.

İşte evde kolayca yapabileceğiniz 4 acemi yoga hareketi;

Not: Her pozun içerisinde 7 kere uzun nefesler alıp verin.

Kolay Poz
Adından da anlaşılacağı gibi, Kolay pozun (Sukhasana) içine girmek zor değil ve bu poz dizleri germek, kalçaları açmaya yardımcı olmak, omurgayı hizalamak için kullanılır. Yoga matınız üzerinde rahat, çapraz bacaklı oturma pozisyonuyla başlayın. Bir nefes alıp verdiğinizde kürek kemiklerinizi geriye ve aşağı itin ve omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın. Nefes verin ve ellerinizi kalçanıza yerleştirip gözlerinizi kapatın. Her nefes alışınızda omurganızı biraz daha uzatın.

Sandalye Pozu
Sandalye pozu (Utkatasana) hem zihinsel hem de fiziksel gücünüzü arttırır; ayak bilekleriniz, dizleriniz, kalçalarınız ve omuzlarınızdaki esnekliği arttırırken, bacaklarınızdaki, sırtınızdaki ve karnınızdaki kasları oluşturmanıza yardımcı olur. Ayağınızın üst kısmında Dağ pozunda (Tadasana) durun – vücut ağırlığını her iki ayağı üzerinde eşit şekilde dengeleyin. Bir nefes aldığınızda, ellerinizi göğsünüzün önünde birleştirin ve onları başınızın üstüne yükselterek nefes verin. Bir sonraki nefesinde, yavaşça dizlerini 45 derecelik bir açıyla bükün ve ayak parmaklarınızın tam üzerine gelecek şekilde poz alın. Omurganızdaki düzlüğü korurken kalçaları geri itin.

Aşağı Bakan Köpek
Dikilerek yaptığınız yoga pozlarından oturarak yapılanlara geçiş olarak kullanılan aşağı bakan köpek diz arkalarınızı açmak için en uygun pozisyonlardan biri. Alt sırt ve omurgadaki baskıyı kaldırırken, diz arkası, baldırlar, ayak bilekleri gibi bacakların ve bacakların arkasını uzatarak çalışır. Ayak uçları birbirinden ayrı olacak şekilde dikin, soluyun ve başınızın üzerinde bir araya gelin. Kalçalardan nefes alıp verin ve avuç içinizi mindere omuz mesafesinden dikin. Kalçalarınızı yukarı doğru iterek, yavaşça geriye doğru yürürken dizlerinizi bükün. Karnınızı açın ve topuklarınızı yere doğru iterken avuçlarınızla aktif bir şekilde yerden çekin. Boynunuzu gevşetin ve bakışlarınızı karnınıza doğru çevirin.

Çocuk Pozu
Çocuk pozu (Balasana), boynunuzu ve omuzlarınızı gevşetmenin yanı sıra, omurgayı uzatmaya yardımcı olan onarıcı bir asanadır. Aynı zamanda odağı nefesinize geri getirerek stresi ve kaygıyı azaltmak için de çalışır.

Aşağı bakan köpekten dizlerinizi yavaşça bükün ve iki ayak parmağınızın birbirine değmesi ile onları minderiniz kadar geniş indirin. Karnınızı kalçalarınızın üst kısımlarına indirirken kalçalarınızı topuklarınıza geri itin. Ellerinizi önünüzde serbest bırakın, avuç içi ve alnınız hafifçe mindere otururken aşağıya bakacak şekilde avuç içinizi yoga matına bırakın. Her nefeste omuzlarınızı eritmeye ve yüzünüzü ve çenenizi rahatlatmaya odaklanın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama