June 25, 2024

Yeni Bir Sabah Rutini Oluşturmanın Yolları

Her sabah, günün kontrolünü ele almak ve kendinize ait kılmak için yeni bir fırsat sunar eğer bir sabah insanıysanız.

Sabah insanı değil misiniz? Uyandığınızda tam uykusunu almış bir insan gibi esneyip güne başlamıyorsanız değilsiniz.

Bunun yerine, alarmınızla birlikte zar zor uyanabilir ve erteleme düğmesine birkaç kez vurabilirsiniz. Sonunda sıcacık yorganınızın altından kendinizi dışarı attığınızda, uykulu bir şekilde odadan odaya dolaşıyorsunuz, uyanmaya çalışırken kahvenizi yudumluyor ve saatin nasıl bu kadar geç olabileceğini merak ediyorsunuz değil mi?

Bu ipuçları, yataktan kalkmanıza ve günle biraz daha hevesli (veya en azından kabullenilmiş) yüzleşmenize yardımcı olabilir.

 

  1. Alarmınızı Başarı İçin Kurun

O kalıcı sabah sersemliği veya uyku ataletinden kurtulmak, eski moda sesli alarmınızı daha melodik bir tona güncellemek kadar basit olabilir.

2020 Güvenilir Kaynak araştırması, melodik bir alarmla (pop şarkısını, ritmik enstrümantal melodiyi veya kuş cıvıltısı gibi doğal sesleri düşünün) uyanmanın sizi aniden rüyalar diyarından sarsmak yerine nazikçe uyandırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Daha eski araştırmalar bunu destekliyor ve tercih edilen müziğin kestirdikten sonra uyuşukluğu azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Başka bir deyişle, gerçekten sevdiğiniz bir alarm sesini seçmek en fazla faydayı sağlayabilir.

Öyleyse neden telefonunuzun alarm zil sesi seçeneklerini değerlendirmek ve en sevdiğiniz neşeli melodiyi bulmak için birkaç dakikanızı ayırmıyorsunuz? Sabah kendinize teşekkür edeceksiniz.

 

  1. Işığın İçeri Girmesine İzin Verin

Doğal ışık, farkında olsanız da olmasanız da sabah rutininizde önemli bir rol oynar.

Güneş ışığı, tabiri caizse, dahili saatinizi “kurmaya” yardımcı olur. Sabah ilk iş olarak günün parlak ışığıyla yüzleşmek, vücudunuzun uyanma zamanının geldiğini fark etmesine yardımcı olabilir ve daha kahveye yaklaşmadan sizi daha uyanık hale getirebilir.

Tabii ki, gün ışığı sadece uyanmanıza yardımcı olmaz sabahları doğal ışık, akşam erken saatlerde daha uykulu hissetmenize neden olarak zamanında yatmanızı kolaylaştırır. Ve sabaha iyi dinlenmiş hissetmenin verdiği tatminden daha iyi başlamanın yolu nedir?

 

  1. Yüzünüzü Yıkayın

Yüzünüze biraz soğuk veya ılık su çarpmak yorgun gözleri canlandırabilir ve canlandırıcı bir uyandırma çağrısı yapabilir.

Özellikle geceleri çok aşamalı bir cilt bakımı rutini yapıyorsanız veya çok kuru veya hassas bir cildiniz varsa, sabahları yüzünüzü tamamen yıkamanız kesinlikle gerekli olmayabilir.

Ne seçerseniz seçin, duyularınızı hafifçe uyandırmak için parmak ucuyla hafif bir yıkamayı deneyin ve cildinizin kurumasından endişe ediyorsanız, temizleyiciyi atlamaktan çekinmeyin.

 

  1. Besleyici Bir Kahvaltı Yapın

Güne dengeli, protein dolu bir kahvaltıyla başlamak sadece aç karnınızı doldurmaz. Ayrıca size enerji verir ve önünüzdeki gün için yakıt sağlar.

Kahvaltı mutlak bir zorunluluk değildir, ancak özellikle kepekli tahıllar, meyve, sebzeler, yumurta veya sade yoğurt gibi gibi malzemeleri tercih ederseniz, sabahınıza tatmin edici bir destek verebilir.

Ve susuz kalmamayı unutmayın. Dengeli bir kahvaltı, bir bardak sade su ile birlikte kahve,  yeşil veya siyah çay da içerebilir. Hazırlanmak için acele ederken yudumlamak yerine, tercih ettiğiniz sabah içeceğinizin tadını yavaşça çıkarmak için bir veya iki dakika ayırmayı deneyin.

 

  1. Vücudunuzu Hareket Ettirin

Sabahları esneme, kaslarınızdaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir ve gergin ve halsiz olmak yerine daha esnek ve uyanık hissetmenizi sağlayabilir. Fiziksel aktivite, beyninizdeki ve vücudunuzdaki kan akışını artırabilir, size enerji verebilir ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir.

Sabahları egzersiz yapmak, karar verme, işleyen hafıza ve dikkat gibi önemli beyin fonksiyonlarını da artırabilir. Ayrıca, açık havada egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız, sabah egzersizi öğleden sonra ve akşamın erken saatlerindeki sıcaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

 

  1. Meditasyon Yapın veya Günlük Yapın – veya her ikisi

Meditasyon günün herhangi bir saatinde fayda sağlayabilirken, sabah meditasyonu uygulamasına başlamak zihninizi temizlemenize, düşüncelerinizi toplamanıza ve önünüzdeki gün için dikkatli bir niyet belirlemenize yardımcı olabilir.

Birçok insan meditasyonu stresi azaltmak ve kaygı duygularını hafifletmek için özellikle yararlı buluyor. Meditasyon, öz şefkati artırabilir, bu nedenle sabah endişelerinin ve hayal kırıklıklarının gün için olumsuz bir ton oluşturduğunu sık sık fark ediyorsanız, büyük bir değişiklik yaratabilir.

Meditasyon herkes için işe yaramaz, bu yüzden eğer faydalı bulmuyorsanız, zorlamanıza gerek yok.

 

 

  1. Yapılacaklar Listesi Yapın

Her gün yapacak çok şeyiniz var ve bir şekilde bunlardan birkaçı her zaman aklınızdan çıkmış gibi görünüyor.

Temel görevleri not almak, kargoyu iade etmek, proje taslağını gözden geçirmek ve akşam yemeği için malzemeleri toplamak, sabah ilk iş, evde veya işte halletmeniz gereken her şeyi takip etmenize yardımcı olabilir.

Başka bir amaca da hizmet eder: Sorumluluklarınızı önceliklendirmenize yardımcı olur ve yarının yapılacaklar listesi için hangi öğelerin daha uygun olduğuna dair daha net bir fikir vererek iş yükünüzü daha yönetilebilir tutar ve bunalma hissini azaltır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama