June 25, 2024

Yeni Yıl Kararları Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Belki 2021’de sigarayı bırakma, kilo verme, daha fazla egzersiz yapma, ufak tefek şeyleri takmama gibi yeni bir kararlılıkla aramaya başlamayı planlıyorsunuz. Ve belki bu kararlar tanıdık geliyor – belki bir yıl önce yaptığınız gibi!

Yeni alışkanlıklar yaratmak zaman ve enerji gerektirir. Yeni bir davranış bir gecede otomatik hale gelmez, ancak bazı avantajlarından oldukça hızlı bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak yürüyüşe çıkmaya veya sık sık stres-yatıştırıcı uygulamalara girmeye başladığınızda, durursanız pek doğru hissetmeyeceğinizi göreceksiniz. Bu, devam etmek için büyük bir teşvik sağlar. Bu yüzden, gitmek istediğiniz yöne doğru kendinizi dürtmeye devam edin. Ve uzun süreli bir değişim yaratmanıza yardımcı olacak aşağıdaki yedi ipucunu deneyebilirsiniz.

1. Büyük hayal edin.
Cüretkar hedefler ikna edicidir. Bir maraton veya triatlonda yarışmak ister misin? 50 kilo verdin mi yoksa sadece bir zamanlar sevdiğin kıyafetlere sığacak kadar mı? Azim, cesaret ve destekle bunu yapabilirsiniz. Hırslı bir amaç genellikle çevrenizdekilere ilham verir. Bazıları, zaman kazanmak için sizinle birlikte antrenman yapmak veya normalde yaptığınız görevleri üstlenmek gibi pratik şekillerde yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

2. Büyük hayalleri yeterince küçük adımlara bölün.
Şimdi küçücük düşünün. Küçük adımlar sizi nihai hedefinize götürür. Sadece ilk aşamaya geçmek, daha zor görevlerin üstesinden gelmek ve başarılı olmak için güveninizi artırabilir. Kolay seçimleri küçümsemeyin. Her plana “Liste oluştur” ile başlarsanız, bir kutuyu hızlıca işaretlemeniz garantidir.

3. Neden değişiklik yapmamanız gerektiğini anlayın.
Doğru. Neden eski alışkanlıklara ve rutinlere bir çapak gibi yapıştığınızı anlayana kadar, yeterli enerjiyi toplamak ve değişime doğru sert bir yola girmek zor olabilir. Aşırı yemek yeme ve sigara içme gibi sağlıksız davranışların anında, zevkli getirileri ve maliyetleri vardır. Bu yüzden, bir değişiklik yapmayı düşünürken, iyice düşünmek için zaman ayırın. Artılar ve eksiler dengesi, yeni bir davranışı benimsemeyi yerinde durmaktan daha çekici hale getirecek kadar ipucu verdiğinde başarı şansınızı artırırsınız. Davranışın kendisi olmadan, sağlıksız bir davranışın zevkli yönleriyle meşgul olmak da yardımcı olur. Örneğin, sigara içerken mola vermekten hoşlanıyorsanız, ara verin ve tadını çıkarın, ancak bunu yapmanın daha sağlıklı yollarını bulun. Aksi takdirde, rüzgara karşı çalışırsınız ve kalıcı başarı elde etme olasılığınız azalır.

4. Kendinizi adayın.
Hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz insanlara karşı yazılı veya sözlü bir söz vererek kendinizi sorumlu kılın. Bu sizi zor noktalarda zorlanmaya teşvik edecektir. Cesur bir ruh, kilo verme hedeflerine adanmış bir Facebook sayfası yaratabilir. Partnerinize veya çocuğunuza, bir öğretmene, doktorunuza, patronunuza veya arkadaşlarınıza daha az halka açık bir söz verebilirsiniz.

5. Kendinize bir madalya verin.
Hayalinizdeki büyük maratonun son kısmını geçene veya her istenmeyen kiloyu kaybedene kadar kendinize kazanan demeyi beklemeyin. Bir hedefe giden yolda küçük ve büyük adımlar atarken başarıyı kabul etmek için duraklayarak kendinizi buna devam etmeye teşvik edin. 5.000 adıma her ulaştığınızda en sevdiğiniz şarkıyı dinleyin. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sizi neşelendirmelerini isteyin.

6. Geçmişten öğrenin.
Ne zaman bir değişiklik yapamazsanız, bunu hedefinize doğru bir adım olarak düşünün. Neden? Çünkü her samimi girişim, öğrenilen bir dersi temsil eder. Bir engelle karşılaştığınızda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını düşünün. Belki çok büyük bir meydan okumaya girdiniz? Öyleyse, daha az iddialı bir zorluğa geri dönün veya büyük olanı daha küçük adımlara bölün. Yoğun günlerde arka arkaya 30 dakika egzersiz yapmak hiç işe yaramıyor gibi görünüyorsa, biri işten önce, biri öğle yemeğinde, biri işten sonra olmak üzere üç tane 10 dakikalık yürüyüşü veya öğle yemeğinde 20 dakikalık bir yürüyüşü hedefleyerek bunu yıkın. 10 dakikalık yürüyüş, merdiven çıkma ve ip atlama veya benzeri aktivitelerin karışımı TV programınıza dahil edildi.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama