June 22, 2024

6 Yeni Sonbahar Kış Desen Trendi

Son zamanlarda, “sessiz lüks” ve “eski para” gibi terimlerle karşılaşmadan podyum görüntüleri, sosyal medya veya alışveriş önerileri arasında gezinemiyoruz gibi görünüyor. Beğenin ya da beğenmeyin, minimalizm bir an yaşıyor. Kış gardırobunuzda daha sade bir yaklaşım benimsemenizde bir sakınca olmasa da, modanın tüm eğlencesini kaçırmak istemediğimizi itiraf etmeliyiz. Evet, kesinlikle zamansız sonbahar ürünlerine yatırım yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu kesin. Ancak bu, daha baharatlı kış trendlerini atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Hayat dengeden ibarettir, bebeğim!

Minimalistlerin ve maksimalistlerin ortada buluşabileceği trendleri bulmak imkansız gibi görünebilir, ancak sizi temin edelim – onlar var. Bu sezon renkler ve tekstiller de dahil olmak üzere pek çok trend bu göreve hazır, ancak hiçbirinin benimsenmesi desenler kadar kolay değil. Bizi dinleyin. Desen trendleri, kapsül bir gardıroba şıklık katmanın ya da sezonun en fazlasını yapmaya karar vermenin en kolay yoludur. Ancak bu sezon hangi baskı trendlerinin zaman ayırmaya değer olduğundan emin değilseniz, okumaya devam etmek isteyeceksiniz. Sezonun en büyük altı desenini belirlemek için 2023 sonbahar/kış koleksiyonlarını derinlemesine inceledik.

Geometri Dersi

Sonbahar ve kış genellikle “yapı taşlarına” dönme zamanıdır ya da en azından 2023 sonbahar/kış koleksiyonlarına bakarak çıkarılabilecek sonuç budur. Sanki dersler yeniden başlamış gibi, tasarımcıların geometrik baskıları geri getirmek için moda, mimari ve tarihi arşivlerden yararlandıklarını gördük. Fendi F/W 23 koleksiyonunda Kim Jones, ’96 koleksiyonundan grafik motifleri ve Karl Lagerfeld’in ’81 koleksiyonundan eskizleri alıp bunları yapısöküm trikolar yaratmak için kullandı. Vücudu saran asimetrik düğmeler ve canlı renk tonları ile intarsia örgü tekniğinin kullanıldığı formda elbiseler, bu klasik baskıya çağdaş bir yorum getirdi.

Hearst ve Jones yeni bir şey yaratmak için geçmişten ilham almış olabilirler ancak Francesco Risso’nun Marni için hazırladığı koleksiyonda durum böyle değildi. Grafik baskılara oranlar ve renk paletleri ile oynayarak keskin bir kenar kazandırıldığı için koleksiyon geleceğe dayanıyordu. Daha köşeli desenler tipik olarak sadece iki renk içeriyordu (siyah ve beyaz veya sarı ve siyah) ve büyük boy puffer’lar ve dar kesim örgü elbiseler gibi dramatik bir şekilde uyarlanmış silüetlere dönüştürüldü. Sonuç olarak ortaya, kalıp çıkarma sürecinde bir açıölçer varmış gibi hissettiren bir dizi parça çıktı. Marni parçaları form olarak biraz daha dramatik olsa da, en iyi baskıların bize modaevinin kendisi, tarihi figürler veya giysiler aracılığıyla formlarımızı nasıl vurgulayacağımız hakkında yeni bir şeyler öğrettiğini hatırlattı.

Hayvan Krallığı

Sonbahar/Kış 2022 ve İlkbahar/Yaz 2023 podyum görünümlerine göz attıysanız, muhtemelen kendi bölgesini işaretleyen bir baskı trendini hatırlarsınız: hayvan baskıları. Podyumlarda zebra, leopar ve yılan baskıları eksik olmadı; her yerdeydiler. Bu trendin soyu tükenmiş olmasa da, 2023 sonbahar/kış koleksiyonlarında yeni bir forma evrildi. Tasarımcılar, hayvan derilerinden ilham almak yerine, hayvanların tüm anatomik formlarını gerçekçi bir şekilde gösteren desenler yarattı. Stella McCartney’de bu metamorfozun tüm kapsamını, ilk birkaç podyum görünümünde geleneksel hayvan baskılarının tam boy sahte kürk paltolarda ve inek baskılı büyük boy örgülerde nasıl yer aldığını gördük. Defilenin sonuna doğru, bir çiftlikteki rustik at fotoğraflarını içeren payetli, yarı şeffaf, ince elbiseler gördük. Ancak, McCartney hayvan baskılarını daha gerçekçi bir şekilde benimseyen tek tasarımcı değildi; diğer tasarımcıların da daha az “göz alıcı” yaratıkları koleksiyonlarına dahil ettiklerini gördük.

Matrix Etkisi

İlk bakışta, çoğu baskı trendini anlamak kolaydır – ne olduklarını ya da onları yaratmak için hangi tekniklerin kullanıldığını söyleyebilirsiniz. Ancak 2023 sonbahar/kış koleksiyonları bunun tam tersini yaptı. Kuşkusuz, bu kadar çok podyum koleksiyonunun ya süper bulanık baskılar ya da hiperrealist dijital baskılar içermesi matriste bir aksaklık gibi görünüyordu, ama aslında bu kasıtlıydı. Loewe’nin defile notlarında belirtildiği gibi, koleksiyon tamamen “modanın anla ilgili olmaktan ziyade daha sonra ne olacağıyla ilgili olduğunu vurgulamanın bir yolu olarak bulanıklıkla oynamakla ilgiliydi. Bu, şu anda belirsiz görünen şeylere odaklanmakla ilgilidir. …Bir önceki sezonun pikselleri artık bulanık.” Bu görev, elbiseler, trençkotlar ve kürk mantolar da dahil olmak üzere diğer giyim eşyalarının bulanık görüntülerinin üzerine basıldığı saten vardiyalı elbiselerle en ustaca şekilde yerine getirildi. Jonathan Anderson, üzerine giysi basılmış kıyafetlerle çok meta bir yaklaşım sergilemiş olabilir, ancak bakış açımıza meydan okumak için bu tür teknikleri kullanmayı amaçlayan tek tasarımcı o değildi.

Jil Sander’de Luke ve Lucie Meier’in ultra şık siluetleri çarpıcı, fütüristik meyve baskılarıyla eşleştirdiğini gördük. Koleksiyonu gözle görülür bir şölen haline getiren şey, “organik-sentetik ayrımını ortadan kaldırmayı” amaçlamasıydı. Bu iki dünyanın kaynaşması, koleksiyonda yer alan baskılarda en belirgin şekilde görülüyordu.

Alışılmışın Dışında Puantiyeler

Puantiyeler, İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonlarında önemli bir baskı trendi olarak yeniden ortaya çıktı ve bu dönem görünüşe göre sona ermedi. Ancak Sonbahar/Kış 2023 koleksiyonlarında yer alan puantiyelerin sıradan olduğunu söylemek yanlış olur. Tasarımcılar, tasarım tekniklerine, malzemelere ve stillere eğilerek bu desene alışılmadık bir yaklaşım benimsediler. Jacquemus’un sonbahar koleksiyonunda tekniğin bu baskının yeniden keşfedilmesinde nasıl bir rol oynadığını görebilirsiniz. Versailles Sarayı’ndaki bahçelerde yer alan katılımcılar, modellerin su kenarında yürüyüşünü izledi. Mekân zaten alışılmışın dışında değilse, baskılar da işin tuzu biberi oldu. Koleksiyonda, 3D aplike puantiyelerle süslenmiş dramatik puf kollu omuzları açık bir mini elbise yer aldı. Simon Porte bu baskıya nakış yoluyla bir dekadans havası katmış olabilir, ancak Miuccia Prada malzemelere odaklanarak bir tutam ağırbaşlılık kattı.

Miu Miu’nun defile notlarında belirtildiği gibi, “materyalizasyon, kıyafetlerin görsel olarak nasıl okunduğunu ve onları nasıl anladığımızı aktif olarak değiştirebilir” ve bu fikir markanın sonbahar koleksiyonunda tam olarak sergilendi. Podyum klasik siluetlerle (diz boyu etekler, düğmeli önlükler ve askılı elbiseler) noktalandı ve hepsi de opaklıkla oynamanın bir yolu olarak sık sık katmanlanan şeffaf bir georgette polka-dot malzemeden yapıldı.

Çizgiler Genişliyor

Puantiyelerin yanı sıra bir başka baskı trendi de İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonlarındaki temaların devamı niteliğindeydi: Çizgiler. Ancak bunlar son sezonlarda alıştığımız ultra ince ince çizgiler değildi.Çizgilerin 2023 sonbahar/kış koleksiyonlarında çok daha kalınlaştığını gördük. Yatay, dikey ve çapraz olarak karşımıza çıkan bu çizgilerin yönü bu sezon çok da önemli değildi. Bunun yerine, her şey boyutla ilgiliydi, onları tente çizgileri olarak nitelendirilebilecek kadar büyük yapmak. Hiçbir koleksiyon bu amacı Valentino kadar anlayamadı. Pierpaolo Piccioli defilede puantiyelere de yer verdi, ancak tente çizgili çok daha fazla görünüm vardı. Valentino’nun F/W 23 defilesinde, pembe-beyaz çizgili tam boy saten bir pelerin de dahil olmak üzere akla gelebilecek her şeyde bu baskıyı bulabilirsiniz. Aynı zamanda, siyah-beyaz çizgili düğmeli bir elbise tüylerle süslenmişti. Eskiden grungy olan büyük boy kırmızı-siyah çizgili kazak, erkek kravatı ve tüylü botlarla şekillendirildi. Piccioli’nin koleksiyonunda çizgilere göz alıcı bir hava verilmiş olabilir, ancak bu sezon bunu yapan tek tasarımcı o değildi. Carolina Herrera’da Wes Gordon bu deseni alıp kraliyet ailesine uygun birçok gece kıyafeti görünümüne dönüştürdü.

Sürrealizm Yeniden Sahnede

Son olarak, sonbahar için radarınızda olması gereken son bir yaygın baskı trendinden bahsetmemek dünyaya kötülük etmek olur. Eğer kafayı yemediyseniz, sürrealist sanat akımının son sezonlara nasıl ilham verdiğini zaten biliyorsunuzdur. Sanat eğitimi almamış olanlar için, bu sanat dönemi akla meydan okuyan eserlerle tanımlanabilir; bu da bu trendin yakın geçmişteki daha “gereksiz” yinelemelerine Loewe’nin balon şeklindeki topuklu ayakkabılarına ve Puppet and Puppet’in kurabiye çantalarına bakarsanız mantıklı olacaktır.Ancak Sonbahar/Kış 2023 koleksiyonlarında, sürrealist aksesuarları kucaklamaktan ziyade, bu sanat tarzını kullanarak bakış açımızı zorlayan heyecan verici baskılar yaratmak söz konusuydu.

 

 

Bu sezon koleksiyonda yer alan hiçbir baskı Y/Project’in defilesindeki gibi iki kere düşünmenize neden olmayacak ama Glenn Martens’in dehası da burada yatıyor. Slip elbiseler, bisiklet yaka gömlekler ve maksi etekler, bu hareketin tamamen dokunmakla ilgili olduğu zihnin bilinçdışı alemlerini ima eden türden müstehcen vücut baskılarıyla serigrafi ile basıldı. Bu baskılar işin daha riskli tarafında yer alsa da, podyumda sürrealist görüntülerin sadece bu şekilde ortaya çıktığı söylenemez. Aslında, Lanvin’de bu baskı trendinin daha tatlı bir yorumunu, gerçekçi bir beyaz cala zambağı demeti içeren dökümlü siyah ipek bir elbise şeklinde gördük. Ancak bu baskı trendinin en iyi örneğini Rabanne’ın F/W 23 defilesinde gördük.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama