May 30, 2024

Empati Kurabilen İnsanların İlişkilerde En Sık Yaşadığı Zorluklar

Eğer empatik biriyseniz – diğer insanların enerjilerini ve duygularını sanki başkalarının enerjileri ve duyguları size aitmiş gibi hissedebilen biriyseniz – duyarlılığınız sizi aşkla ilgili bazı eşsiz deneyimlere hazırlar. Empatik insanlar inanılmaz derecede şefkatli, destekleyici ortaklar olabilir. Yine de bir empatik olmak, ikili ilişkilerde sizi benzersiz zorluklara da hazırlar.

İşte empatik olan insanların romantik ilişkilerde karşılaşma eğiliminde oldukları en büyük zorluklar ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelineceği, böylece daha besleyici, sağlıklı bir aşk hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

1. Yakınlıktan ve yakınlaşmadan korkmak
Bazı empatik insanlar, bir partnerin enerjileri ve duyguları tarafından bunalmış olmaktan korktukları için flört veya romantik bağlılıktan kaçınabilir. Çoğu empati kurabilen insan, enerjik, duygusal ve fiziksel olarak bol miktarda alana sahip olmayı sever. Bu, empatik insanların geri çekilme ve iyileşme şeklidir. Empatik biriyseniz ve yalnızsanız ve bununla ilgili bir sıkıntınız yoksa tebrikler! Birileriyle ilişki içerisinde olmak isteyen bir empatikseniz, hassasiyetinizin sizi geride tutmak zorunda olmadığını unutmayın. Başarılı bir ortaklığın tadını çıkarırken alan ihtiyacınızı koruyabilirsiniz. Zaten kararlı bir ilişki içindeyseniz, kendinize dikkatlice alan yaratmak, ilişkiyi geliştirebilir.

2. Bir partnerin istek ve ihtiyaçlarını bilinçsiz ve dengesiz bir şekilde önceliklendirmek
Birçok empatik insan partnerlerinin isteklerine kendilerinin yerine öncelik verdiğini fark etmelerinin çok uzun sürdüğünü itiraf ediyor. Empati kurabilen insanlar başkalarının enerjilerini ve duygularını çok yakından hissedebildikleri için, yüzleşmeyle veya romantik bir ilişkide kendilerini savunma konusunda güçlük çekebilirler. Örneğin empatik biri büyük bir satın alımda bir eşe itiraz etmek yerine, eşinin itiraz edildiğinde hissedeceği tüm zorlu duyguları hissetmekten kaçınmak için itirazını gömebilir. Romantik ya da başka bir ilişkide empati sahipleri bu şekilde sürekli insanları hoşnut eden bir duruma düşebilirler.

3. Açık duygusal sınırlara sahip olmak yerine, bir partnerin duygularında kaybolmak
İnsanlar sevgililer ve partnerlerle derin bir bağ kurabilir fakat hassas bir empati kurucu iseniz çok fazla bağlanmamak ve bir partnere tamamen kendinizi adamamak önemlidir. Empatikler etraflarında ne olduğunu kolayca anladıkları için, birdenbire zorlayıcı bir duygu hissediyorsanız – üzüntü ya da öfke gibi – kendinize “Bu benim mi yoksa başkasının mı?” diye sorun. Partnerinizin bazı duygularını sağlıksız bir dereceye kadar taşıyor olabilirsiniz. Bir başkasının duygusal deneyiminde çok fazla olduğunuzda, mutluluğunuzu riske atabilirsiniz. Partnerinizin kendi duygusal deneyimine sahip olmasına izin verin ve her zaman onunla aynı hissetmek zorunda olmadığınızı unutmayın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama