April 25, 2024

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda en çok duyduğumuz saç ürünlerinden biri de kuru şampuan! Bu yazıda kuru şampuan nedir? Ne işe yarar? Nasıl uygulanır gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Kuru şampuan, saçınızdaki yağı, gresi ve kiri azalttığını iddia eden bir saç ürünü türü. Islak şampuanlar ve saç kremlerinden farklı olarak, kuru şampuan saçınıza kuruyken uygulanabilir – adı da buradan geliyor.

Kuru şampuanın saçınızdan yıkanmasına gerek yoktur ve genellikle başınızın tepesine ve yağ ile parlamanın gözle görülür şekilde toplanabileceği diğer alanlara uygulanır.

Bazı insanlar, terli bir antrenmandan sonra saçlara rötuş yapmak veya çektirdikleri fönün ömrünü uzatmak için kuru şampuan kullanırlar. Akşam üşendiniz sabah da aceleniz var duş alamadınız, kuru şampuan uygulaması ile saçlarınızı yeni yıkanmış gibi gösterebilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Saç deriniz saç kökleriyle kaplıdır. Bu foliküller sadece kılları filizlendirmez. Ayrıca saç derinizi yumuşatan ve saça dokusunu veren doğal yağ olan sebum da üretirler.

Sebum önemli bir amaca hizmet eder. Saçınızı yumuşatır ve altındaki cildin korunmasına yardımcı olur. Ancak terlemeye çalışırken, dışarıda vakit geçirirken, hatta günlük hayatınıza devam ederken, saç derinizden yağ ve ter saçınızda toplanır.

Başınızda belli miktarda yağ olması normal olsa da, yağ birikmesi saçınıza yağlı bir görünüm kazandırır.

Saçınızı günlük olarak yıkamak, kurutmak ve şekillendirmek zaman alıcı olabilir. Ayrıca saçınızın sağlığı için bile iyi olmayabilir. Kuru şampuanın devreye girdiği yer burasıdır.

Kuru şampuan, saçınızdaki yağları emmek için  alkoller veya nişasta bazlı aktif maddeler kullanır. Yağları saçınızdan çıkarmak saçınızın daha temiz görünmesini sağlar. Çoğu kuru şampuan, yıkamalar arasında saçınızın taze kokmasını sağlayan bir koku da içerir.

Nasıl Kullanılır?

Kuru şampuanı kullanma şekliniz aşağıdakilere göre değişebilir:

Saç tipi

Doku

Uzunluk

Saçın yağlılığı

Kuru saçla başlayın ve kafanızda toka vb şeyler var ise çıkarın. Gerektiğinde değiştirebileceğiniz temel süreç şu şekildedir:

Kuru şampuan kutusunu başınızın tepesinden yaklaşık 10 cm uzakta tutun.

Küçük bir miktarı doğrudan köklerinize püskürtün. Ense bölgesinde, kulaklarınızın hemen üstünde ve başınızın arkasındaki saçları da ihmal etmeyin. Kuru şampuanı parmaklarınızı kullanarak saçınıza masaj yapın. İsterseniz, şampuan saç derinizde kururken saçınıza biraz daha hacim ve kazandırmak için fön makinesinden soğuk hava püskürtün.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama