June 22, 2024

Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bahar güzeldir, ancak aynı zamanda mevsimsel alerjiler için de önemli bir mevsimdir. Bitkiler polen salgıladıkça, saman nezlesi olan milyonlarca insan burnunu çekmeye ve hapşırmaya başlar.

Tedavisi yoktur, ancak ilaçlardan ev alışkanlıklarına kadar ilkbahar alerjilerini azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Nedenleri

En büyük bahar alerjisi tetikleyicisi polendir. Ağaçlar, otlar ve yabani otlar, diğer bitkileri döllemek için bu küçük taneleri havaya bırakır. Alerjisi olan birinin burnuna girdiklerinde, vücut savunma mekanizmalarını gönderir.

Bağışıklık sistemi, poleni yanlışlıkla bir tehlike olarak görür ve alerjenlere saldıran antikorları serbest bırakır. Bu, histamin adı verilen kimyasalların kana salınmasına yol açar. Histaminler burun akıntısını, kaşıntılı gözleri ve alerjiniz varsa çok tanıdık gelen diğer semptomları tetikler.

Polen kilometrelerce yol alabilir, bu nedenle mesele sadece mahallenizdeki bitkiler değildir.

Tetikleyiciler şunları içerir:

Ağaçlar

Kızılağaç

Kül

Titrek kavak

Kayın

Sedir

Selvi

Karaağaç

Ardıç

Akçaağaç

Dut

Meşe

Zeytin

Çam

Kavak

Çınar

Söğüt

Polen sayıları, rüzgarın hapşırmaya neden olan bu taneleri alıp havada taşıdığı havadar günlerde özellikle yüksek olma eğilimindedir. Yağmurlu günler ise alerjenleri yıkayarak uzaklaştırır.

Semptomlar

Burun akması

Sulu gözler

Hapşırma

Öksürme

Kaşıntılı gözler ve burun

Gözlerin altındaki koyu halkalar

Teşhis

Önce bir aile doktorunuza görünün. Sizi testler için bir alerji uzmanına yönlendirebilirler.

Alerji uzmanı, cildinizin yüzeyine çok az miktarda alerjen batırmayı (prick testi) veya kolunuzun veya sırtınızın altına seyreltilmiş bir alerjenden küçük bir örnek enjekte etmeyi içeren bir cilt testi yapabilir. Maddeye alerjiniz varsa, küçük kırmızı bir yumru (kabarıklık veya kovan adı verilir) oluşur. Bazen kan testi yaptırabilirsiniz.

Reçetesiz ve Reçeteli Alerji Tedavileri

Alerji semptomlarını hafifletebilecek birçok ilaç vardır. Antihistaminikler, vücudunuzdaki histamin miktarını düşürerek hapşırma, koklama ve kaşıntıyı azaltır. Dekonjestanlar, tıkanıklığı ve şişliği gidermek için burun geçiş yollarındaki kan damarlarını daraltır.

Antihistamin / dekonjestan kombinasyonları, her iki ilacın etkilerini birleştirir.

Burun spreyi dekonjestanları, tıkanıklığı giderir ve bazı yan etkileri olmaksızın, tıkalı burun geçişlerini oral dekonjestanlara göre daha hızlı temizleyebilir.

Steroid burun spreyleri iltihabı hafifletir ve tercih edilen ilk tedavidir. Tezgahta sadece üç budesonid (Rhinocort Allergy), flutikazon (Flonaz) ve triamsinolon (Nasacort Allergy 24HR) mevcuttur. Cromolyn sodyum burun spreyi, alerji semptomlarını tetiklemeden önce histamin salınımını durdurarak saman nezlesini önlemeye yardımcı olabilir.

Polenlere Karşı Alabileceğiniz Önlemler

Polen sayısının çok yüksek olduğu zamanlarda içeride kalmaya çalışın. Sayılar genellikle sabahları zirve yapar.

Alerjenleri dışarıda tutmak için bahar aylarında kapılarınızı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Bir hava temizleyici de yardımcı olabilir.

Evinizdeki hava filtrelerini sık sık temizleyin. Ayrıca, kitap raflarını, havalandırma deliklerini ve polenlerin toplanabileceği diğer yerleri temizleyin.

Dışarı çıktıktan sonra saçınızı yıkayın çünkü alerjen orada toplanabilir.

Haftada iki kez evi süpürün. Bir maske takın, çünkü elektrik süpürgesi halınıza sıkışmış polen, küf ve tozu dışarı atabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama