May 22, 2024

Bronzer mı Kontür mü? Makyaj Uzmanları Açıklıyor

Bronzlaştırıcı ve kontürleme tekniklerini şimdiye kadar mutlaka duymuşsunuzdur, çünkü her ikisi de yıllardır makyaj trendlerine ve eğitimlerine hakim olmuştur. Bronzlaştırıcılar ve kontürleme ürünleri benzer görünse ve bazen birbirleriyle karıştırılsa da, ürünler farklı amaçlara hizmet eder ve teknikler de çeşitlilik gösterir. İster güneşin öptüğü bir ışıltı isteyin ister kemik yapınızı doğal bir şekilde vurgulamak isteyin, her iki görünümü de sadece küçük bir ürünle elde etmenin basit yolları vardır. Bronzlaştırıcı ve kontür arasındaki farkları açıklayan iki profesyonel makyaj sanatçısının yanı sıra bu görünümleri yeniden yaratmaya yönelik çok değerli ipuçlarına yer verdik.

 

Bronzer Nedir?

Bronzer birkaç farklı formüle sahiptir ve öncelikle teninize sıcaklık ve güneş öpücüğü rengi katmak için çalışır. Uzmanlar, “Bronzer, cilde sıcaklık veren sıvı, krem veya toz bir ürün olabilir,” diye açıklıyor. “Bronzlaştırıcı genellikle güneşin doğal olarak yüze vurduğu yerlere uygulanır. Bronzlaştırıcı tonları altında birden fazla ton yer alır, ancak [ürünler] sarı, zeytin, altın ve hatta bazen kırmızı alt tonlara sahip olma eğilimindedir.”

 

Kontür Nedir?

Bronzlaştırıcıdan biraz farklı olan kontür, şekillendirme ve biçimlendirme için yararlı bir araçtır (genellikle ekstra kontrast için bir vurgulayıcı ile birlikte). Uzmanlar, “Kontür sıvı, krem veya toz bir ürün de olabilir [ve] yüzü şekillendirmek için kullanılır” diyor. “Kontür tonları yüzlerde doğal olarak oluşan gölgeleri taklit eder ve neredeyse daha biçimli bir yüz yanılsaması yaratabilir.” Basitçe söylemek gerekirse, yüzünüzün yapısını tanımlamak, boyutunu genişletmek ve şeklini vurgulamak istediğinizde, bir kontürleme yöntemi kullanmak bu sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

Bronzlaştırıcı vs. Kontür

Bronzlaştırıcı ve kontür arasındaki farklar oldukça basittir: Biri sıcaklık katar ve güneşin doğal olarak yüze vurduğu yeri taklit eder, diğeri ise öncelikle belirginleştirmek ve şekillendirmek için kullanılır. İki ürün arasında göze çarpan bir diğer fark da bitişleridir; bronzlaştırıcılar hem mat hem de parlak bitişlere sahipken, kontür ürünleri yalnızca mat bir bitiş sunma eğilimindedir. Makyaj uzmanları “Kontür rengi daha soğuk tonda olacaktır, çünkü yine doğal bir gölgenin rengini taklit eder,” diye ekliyor. “Daha açık cilt tonları için neredeyse gri-mor görünecektir. Orta ve daha derin cilt tonlarında ise daha kırmızı, ten rengi ve zengin kahverengi görünecektir.”

 

Bronzlaştırıcı Nasıl Uygulanır?

Bronzlaştırıcı uygulamak oldukça basit olabilir (ve bunun için çok minnettarız). Uzmanlar, “Cilt tonunuzdan daha derin bronzlaştırıcı tonlarını uygulamak için genel kuralın her şeyi cilde çok iyi karıştırmak ve saç çizgisine doğru yukarı doğru karıştırmak olduğunu söylüyor. Bronzlaştırıcıyı elmacık kemiklerinin üzerine, saç çizgisinin etrafına, çene çizgisinin hemen üstüne, boyundan aşağıya ve göğüse uygulayabilirsiniz. Göğsünüze uygulamak, yüzünüz ve dekoltenizin uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olduğu için özellikle dahice bir ipucudur.

Makyaj uzmanları, “Rengi dağıtmak için büyük, kabarık bir fırçayla toz bronzlaştırıcı uygulayın ve bu bronzlaştırıcıyı güneşin doğal olarak size vuracağı her yere uygulayın” diye öneriyor. “Güneş yüzünüzün yüksek noktalarına vurur, çünkü bu bölgeler güneşe daha yakındır. Bu bölgeler genellikle alnınızın şakakları, elmacık kemiklerinizin üst kısımları, çeneniz ve burnunuzdur.” Uzmanlar ayrıca bronzlaştırıcının hızlı ve doğal bir makyaj görünümü için çok amaçlı bir ürün olarak kullanılabileceğini de sözlerine ekliyor.

 

Kontür Nasıl Uygulanır

Kontür uygulamak bronzlaştırıcıdan biraz farklıdır, ancak ikisini birlikte kullanabilirsiniz. Gee, “Kontürü bronzlaştırıcı için bir baz olarak kullanabilirsiniz, bu yüzden kontürü bronzlaştırıcımın altına (elmacık kemiklerime, çene çizgisinin üstüne ve saç çizgisine de) uygulayabilirsiniz” diyor.

Uzmanlar, “Genellikle kontürü yanakların çukurlarına, çene çizgisine, burnun aşağısına ve alnın üst kısmına uygularsınız,” diye öneriyor. Kontürün hassas bir şekilde uygulanmasını öneriyor: “Kişinin yüz şekli ve özellikleri kontur uygulamasının yerini belirler; kontur uygulaması bronzlaştırıcıdan daha hassas olmalı ve belirli bölgelere yerleştirilmelidir. Bronzlaştırıcı gibi soğuk tonlu bir kontürü tüm yüzünüzde kullanmamaya dikkat edin.”

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama