May 22, 2024

Evde Yapılabilecek En Yaratıcı ve Eğlenceli Aktivite; Suluboyanın Püf Noktaları

Yeni bir hobiye başlamak bazen göz korkutucu olabiliyor ama burada önemli olan geçirdiğin kaliteli zamandan keyif almak. Ürettiğiniz hiçbir şey çok güzel ve başarılı olmak zorunda değil. Birkaç küçük malzeme ve teknikle siz de neden Paul Cézanne gibi resimler yapamayasınız?

Sulu boya ile ilgili en iyi şeylerden biri her bütçeye uygun seçenek sunabiliyor oluşu. Ortalama 36 renklik bir set alıp daha sonrasında tüp boyalarla envanterinizi genişletebilirsiniz. Peki sulu boyaya heves edip bu satırlara kadar geldiyseniz gelin birlikte suluboya yapmanın inceliklerini konuşalım.

1. Tersine Boya
Çoğu resim biçiminde, sanatçı önce koyu renkleriyle boyar ve daha sonra açık renkte çalışır, ancak sulu boyalarda, bunun tersini uygulamanız gerekiyor. Suluboya boyaları ile çalışırken, daha açık renklerle başlamak ve sonra daha koyu olanlara doğru geçmek önemli. Bunu yapıyoruz çünkü sulu boyalarda, beyaz boyadan değil kağıttan geliyor. Beyaz kağıdın üzerine koyu renk boyarsanız ve bunun üzerine açık renk boyamaya çalışırsanız elbette açık renkleriniz beklediğiniz tonda kağıda yansımayacaktır.

2. Çok Su Ekleme
Birçok başlangıç sanatçısı tarafından yapılan yaygın hatalardan biri de resme fazla su eklemek. Fırçanızı ıslattıktan sonra boyaya batırmadan önce üzerindeki fazla suyu kağıt peçete yardımı ile almalısınız. Fazla su kullanmak boyalarınızın olmasını istediğinizden daha fazla yayılmasını sağlar ve pürüzlü alanlar oluşturabilir.

3. Doğru kağıdı seçtiğinizden emin olun
Birçok farklı kağıt türü suluboya kağıdı olarak kabul edilirken, projeniz için doğru suluboya kağıdını seçmek önemlidir. Kağıttaki doku farklılıkları çok önemli ve işinizin nasıl sonuçlanacağını belirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri, kağıdınızın ne kadar kalın olduğu. Daha fazla boya kullanmak isterseniz, kağıdın kıvrılmaması için daha kalın kağıt kullanmak isteyebilirsiniz.

4. Fırçanızın tek tarafı ile boyayın
Suluboya kağıdı aşındırıcıdır ve fırçanızın ucu ile çok sık boyarsanız fırçanızı bozabilir. Fırçanızın yanlarıyla boyayarak fırçalarınızı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

5. Kullanmayı Planladığınızdan Daha Fazla Boya Karıştırın
Pek çok suluboya çalışmasının temeli hazırlık ve planlamadır. Renkleri, ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden daha fazla miktarda karıştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, resmin ortasında karıştığınız boyanız biterse, baştan başlamak zorunda kalmazsınız. Bu nedenle, resminizi bitirmek için yeterli olacak şekilde her zaman ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden daha fazlasını karıştırın!

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama