May 20, 2024

Hazır Evdeyken Ev Detoksuna Ne Dersiniz?

Söz konusu vücudumuza giren besinler ve yiyecekler olduğunda artık çok temkinliyiz. Mümkün olduğu kadar organik malzemeler ile besleniyor, yediğimiz hemen her şeyin etiketine dikkat ediyoruz. Şekeri kestik, beyaz undan uzak durmaya çalışıyoruz. Karbonhidratlar artık en büyük düşmanımız, patatesi çok sevsek de aramıza mesafe koymaya çalışıyoruz çünkü yaşlanıyoruz, metabolizmamız yavaşlıyor ve sağlıklı olmak artık eskisinden çok daha önemli. Peki aynı özeni yaşadığımız çevreye de gösteriyor muyuz? Gelin bugün hep birlikte kendimize gösterdiğimiz özeni evlerimize nasıl gösterebileceğimizi konuşalım. İşte ev detoksu yapmak isteyenlere küçük ama önemli öneriler;

1. Doğal, yeşil temizlik ürünleri kullanın.
2. Eğer bahçeniz varsa ve bakımını yapıyorsanız, kimyasal gübre ve böcek ilaçlarına güvenli alternatifler arayın. Giderek daha fazla şirket organik seçenekler sunuyor.
3. Evde ayakkabı giymek ülkemizde sıkça rastladığımız bir şey değil ama yine de evde ayakkabı giymekte bir sakınca görmüyorsanız ayakkabılarınız dışarıdaki bütün bulaşıcı ve kirli maddeyi evinize taşıyor, haberiniz olsun.
4. Evinizi günlük olarak havalandırın. Havanın geri dönüşümü çok önemli!
5. Yapay hava spreylerinden kurtulun. Zararsız uçucu yağlar harika kokan muhteşem bir alternatiftir. Hemen bir buhurdanlık edinin, pişman olmayacaksınız.
6. Hayatınızdaki çoğu plastiği elimine etmeye çalışın, saklama kapları vb. Ürünlerde ciddi değişiklikler yapmanız gerekecek fakat bir kez yaptığınız bu değişim bütün hayatınızı etkileyecek.
7. Teflon tava ve tencerelerle vedalaşma zamanı! Son zamanlarda iyice popülerleşmiş olan döküm tava ve tencerelerden edinmeye çalışın. Bunlar teflon tavalara oranla daha pahalı ürünler de olsa zamansız birer yatırım parçası olarak yıllarca kullanabilirsiniz.
8. İçme suyunuz için bir su filtre sistemi edinin.
9. Klor ve diğer zararlı kimyasalları arındıracak filtreli bir duş başlığı kullanın.
10. İşlenmemiş kumaşları mümkün olduğunca kullanın. Leke tutmaz mobilyalarda formaldehit gibi uçucu organik bileşikler (VOC) bulunur. Aynı şey çocuk pijamaları gibi alev geciktiricili kumaşlar için de geçerli. Çocuklarınız için alev geciktiricili kumaştan üretilmemiş olan kıyafetler edinin.
11. Kıyafetlerinizi kuru temizlemeye veriyorsanız dolabınıza asmadan önce mutlaka 1-2 saat havalandırın.
12. Fırınınızın ve klimanızın filtrelerini sık sık değiştirin ve mümkünse alerji azaltan filtrelerden kullanmaya başlayın.
13. Evinizde olabildiğince çok odaya Himalaya Tuz Lambaları ekleyin.
14. Özellikle bebekler ve çocuklar için organik çarşaflar ve yatak takımları kullanın.
15. Havayı temizlemeye yardımcı olması için saksı bitkileri kullanın.
16. Uyurken telefonunuzu uçak moduna çevirin, özellikle de sizinle aynı odada bulunuyorsa.
17. Yatağınızı ve mobilyalarınızı düzenli olarak vakumlayın.
18. Yastıklarınızı beş yılda bir değiştirin.
19. Doğal kişisel bakım ürünleri kullanın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama