June 16, 2024

Hangi Takviye Gıdaları Almalıyız?

Beslenme Uzmanlarına Göre Multivitamininizin Sahip Olması Gereken 7 Malzeme

 

 1. D vitamini

D vitamini, vücudumuzun kemik sağlığı için önemli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Bu vitaminden yeterince almamak şunları artırabilir:

 • Hasta olma olasılığınız
 • Kemik ve sırt ağrısı şansınız
 • Kemik ve saç dökülmesi

 

Teknik olarak 15 dakika güneş ışığında kalarak günlük D vitamininizi alabilmeniz gerekirken, gerçek şu ki Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yüzde 40’ından fazlası almıyor. Güneş ışığının az olduğu kışlık yerlerde yaşamak, 9’dan 5’e kadar bir ofiste çalışmak ve (D vitamini sentezini engelleyen) güneş kremi sürmek D vitamini almayı zorlaştırır.

 

 1. Magnezyum

Magnezyum temel bir besindir, bu da onu yiyeceklerden veya takviyelerden almamız gerektiği anlamına gelir. Lerman, magnezyumun en çok kemik sağlığımız ve enerji üretimimiz için önemli olduğu bilindiğini belirtiyor. Bununla birlikte, magnezyum bundan daha fazla fayda sağlayabilir. Bu mineralin şunları da yapabileceğini ekliyor:

 

 • Sinir sistemimizi sakinleştirir
 • Uyku problemlerini hafifletmek
 • Kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler
 • Kan şekeri seviyelerini dengelemek
 • Protein, kemik ve hatta DNA yapmak

 

Ancak pek çok insan, takviyeye ihtiyaç duydukları için değil, doğru yiyecekleri yemedikleri için magnezyum eksikliği yaşıyor. Çözümler için takviyelere geçmeden önce daha fazla balkabağı, ıspanak, enginar, soya fasulyesi, fasulye, soya peyniri, kahverengi pirinç veya fındık (özellikle Brezilya fıstığı) yemeyi deneyin.

 

 1. Kalsiyum

ABD nüfusunun yüzde 40’ından fazlası diyetlerinden yeterli kalsiyum almıyor. Bu, bu insanların güçlü kemikler ve dişler için ihtiyaç duydukları minerali almadıkları anlamına gelir. Özellikle kadınlar kemik yoğunluğunu daha erken kaybetmeye başlar ve başlangıçtan itibaren yeterli kalsiyum almak bu kayba karşı en iyi beslenme savunmasıdır.

 

 1. Çinko

Çinko, yaşlılarda ve çok stres altındaki kişilerde düşük olma eğilimindedir.  Çinko, bağışıklık sistemimizi destekler ve vücudumuzun enerji için karbonhidrat, protein ve yağ kullanmasına yardımcı olur. Ayrıca yara iyileşmesine yardımcı olur.

 

 1. Demir

Lerman, “Demir multivitamininizde olmalı, ancak herkesin aynı miktarda demire ihtiyacı yok” diyor. Demirin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Artan enerji
 • Daha iyi beyin fonksiyonu
 • Sağlıklı kırmızı kan hücreleri

Kırmızı et yiyenler tipik olarak yeterli miktarda demir alırlar, ancak adet döngüsünüz, ergenlik döneminiz ve hamile olmanız gibi bazı durumlar ihtiyacınız olan demir miktarını artırabilir. Bunun nedeni, hızlı büyüme ve gelişme zamanlarında demirin gerekli olmasıdır. Vejetaryenler ve veganlar, özellikle etleri diğer demir açısından zengin gıdalarla desteklemiyorlarsa, multivitaminlerinin demir içerdiğinden emin olmak isteyebilirler.

 

 1. B-12 Vitamini

B vitamini kompleksi, tükettiğimiz mikro besinleri (yağlar, proteinler, karbonhidratlar) parçalayarak vücudumuzun enerji arzını oluşturmak ve sürdürmek için bir araya gelen sekiz çalışkan işçiden oluşan bir fabrika gibidir.

Ancak her birinin de özel bir rolü vardır. Lerman, özellikle B-12 vitamininin vücudun sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutmaya çalıştığını ve tüm hücrelerde genetik materyal olan DNA’nın oluşmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Çoğu gıda kaynağı et, kümes hayvanları, balık ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı olduğundan vegan veya vejetaryenler B-12 vitamini eksikliğine eğilimlidir.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama