April 25, 2024

Işıltılı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cildimiz sahip olduğumuz en büyük organ, bu yüzden onunla titizlikle ilgilenmek görevimiz. Parlak bir cilt tipik olarak sağlık ve canlılığın bir işareti olarak görülür. Öte yandan donuk veya kuru cilt, kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Güzellik ve cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak uygulayabileceğiniz ürünler ile gelin bugün parıl parıl parlayan bir cilde nasıl sahip olunur’u konuşalım. Üstelik vereceğimiz formüllerin pek çoğu büyük ihtimalle kilerinizde, mutfağınızda veya ecza dolabınızda mevcut!

  1. Natürel hindistancevizi yağı ile cildi yatıştırın

Hindistan cevizi yağı, anti-enflamatuar, antioksidan ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Ancak yüzünüzde hindistancevizi yağı kullanmak her cilt tipi için işe yaramayabilir. Hindistan cevizine alerjiniz varsa kullanmayın.

Tahriş etmeden uygulayabiliyorsanız, çeşitli şekillerde kullanılabilir. Hindistan cevizi yağını şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

Makyajınızı çıkarmak

Cilt bariyerinizi yatıştırmak

Yüzey tabakasının altında sağlıklı olan nemli görünen cildi teşvik etmek

Araştırmalar hindistancevizi yağının iyi bir nemlendirici olduğunu gösteriyor. Yüzünüze az miktarda hindistancevizi yağı sürmeyi deneyin. Normal temizleyicinizle yıkamadan önce birkaç dakika emmesini bekleyin.

  1. Cildi güçlü ve sağlıklı tutmak için aloe vera kullanın

Aloe vera iyileştirici özelliklere sahiptir ve yeni hücre büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca gözenekleri tıkamadan yatıştırır ve nemlendirir. Her gün yüzünüzü yıkadıktan sonra aloe vera kullanmak cildinize sağlıklı bir ışıltı verebilir.

  1. Yüzünüzü yıkadıktan sonra uygun şekilde nemlendirin

Cildinizi nemi hapseden, iyileşmeyi teşvik eden ve ışıltılı, genç bir görünümü teşvik etmek için antioksidan özelliklere sahip ürünlerle nemlendirin. Kuru hissettiğinde cildinizi peeling yapmayın ve sadece yüzünüz yağlı olduğu için nemlendiriciyi atlamayın.

Duştan sonra ya da yüzünüzü temizledikten sonra hala ıslakken cildinize nemlendirici uygulayın. Bu, yüzünüzü pürüzsüz hissettirmek için bir yüzey seviyesinde çalışmak yerine ekstra nemi hapsedecektir.

  1. Günlük güneş kremi kullanın

15 veya üzeri SPF’li güneş kremi kullanmak cilt kanserini önleyebilir. Cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak aynı zamanda cilt yaşlanma süreci olan foto yaşlanmaya karşı da koruma sağlar.

Yağmur yağdığı veya gökyüzünün kapalı olduğu günlerde bile her sabah güneş koruyucu içeren bir ürün uyguladığınızdan emin olun.

  1. İşe yarayan bir temizlik rutini bulun

Cildinizi çok sık yıkayarak nemden mahrum etmek  istemezsiniz ve gözeneklerinizi çok fazla yıkamayı telafi etmek için çok fazla ekstra yağ üretmeye teşvik etmek istemezsiniz.

Terledikten sonra, sabah ilk iş olarak ve yatmadan hemen önce yüzünüzü yıkamak, genellikle sağlıklı bir cilt için en önemli noktadır.

  1. Dumandan ve pasif içicilikten kaçının

Cildinizi sigara dumanına maruz bıraktığınızda, yüzünüzü her türlü kimyasal toksinle kaplamış oluyorsunuz. Bu, cilt hücrelerinizdeki oksidatif stresi artırarak erken yaşlanmış cilde yol açar.

Sigara içiyorsanız, cildinizi bırakmak için başka bir neden olarak düşünün.

  1. Daha fazla su için

Cildiniz, iyi çalışması için suya ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur.  Araştırmalara göre daha fazla su içmek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak arasında güçlü bir bağlantı olduğu sonucuna varmıştır.

  1. Cildinizi beslemek için yemek yiyin

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme düzeni vücudunuzdaki vitamin ve antioksidanları artıracaktır. Balık yağı gibi sağlıklı yağlar yemek ve çok sayıda koruyucu içeren işlenmiş gıdalardan uzak durmak, daha sağlıklı görünen bir cilt ile doğrudan bağlantılı olabilir.

  1. Probiyotikler alın

Probiyotik takviyeleri şunları yapabilir:

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Sindiriminizi iyileştirir

Sindirim sisteminizdeki şişkinliği ve iltihabı azaltır

Probiyotikler sağlıklı saçlara ve gözle görülür şekilde parlayan bir cilde de katkıda bulunabilir.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama