July 13, 2024

Neden Uykumda Terliyorum? Uzmanlar 7 Olası Nedeni Paylaştı

Nemli çarşaflar ve ıslak pijamalarla uyanan herkesin bildiği gibi (ve gerçekçi olalım, bu çoğumuz için geçerli), bu hoş bir duygu değil. Güne rahatsız başlamanıza neden olur ve çamaşır yığınınıza fazladan yük ekler. Dolayısıyla, kendinizi aniden her gece uykunuzda terlerken bulduysanız, cevap aramaya başlamanız mantıklıdır. İyi haber şu ki, bu genellikle vücudun belirli durumlara verdiği normal, mantıklı bir tepkidir ve nedenlerinin çoğunu ele almak mümkündür.

Uyku uzmanları, geceleri terleme anlaşılabilir bir şekilde can sıkıcı olsa da, çoğu zaman vücudumuzun termonötr bölge denilen, temelde vücudumuzun konfor bölgesinin üzerine çıktığında çekirdek vücut sıcaklığını düşürmek için verdiği normal bir tepkidir” diyor. “Geceleri terleme ara sıra oluyorsa, bu bir endişe konusu olmamalı ve muhtemelen uyku ortamınızda veya davranışlarınızda yapacağınız basit ayarlamalarla bu sorunu çözebilirsiniz.”

Uykunuzda terlemenizin bazı nedenleri vücudunuzun çevresine verdiği normal tepkiler olsa da, bunun bir sağlık sorununa işaret edebileceği zamanlar da vardır. Uykunuzda neden terliyor olabileceğinizi ve bunun ne zaman bir sorun olabileceğini keşfetmek için uzmanlar ile konuştuk. En önemli yedi nedeni ve bunların nasıl ele alınacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Isı ve Nem

Uyku ortamınız çok sıcaksa, siz uyurken vücudunuz terleyecektir. Rise Science uyku sağlığı uygulaması için tıbbi inceleme yapanlara göre, bu kulağa çok açık gelebilir ancak sıcaklığı doğru ayarlamak her zaman kolay değildir.

Uykunuzdaki terlemenin nedeninin bu olup olmadığını görmek için oda sıcaklığınızı ve nem oranınızı izleyin. Yatak odanızı rahat ettiğiniz bir derece civarında serin tutun, pencerenizi açın veya bir vantilatör kullanın.

Pijamalarınızdan yatak takımınıza ve hava durumuna kadar her şey uyku ortamınızın sıcaklığını etkileyecektir. Ayrıca uzmanlar, vücut sıcaklığımızın gece boyunca dalgalandığını, yani bir noktada yeterince soğukken başka bir noktada terleyebileceğinizi açıklıyor.

 

Kumaş Seçimi

Benzer şekilde, gece kıyafetlerinize ve yatak takımlarınıza da dikkat edin. Aşırı giyinmek istemezsiniz ve hem yatak takımları hem de gecelikler için nefes alabilen ve nemi emen kumaşlar seçtiğinizden emin olun. Bu da polyester, naylon ve pamuk gibi kumaşlardan kaçınmak ve bunun yerine yün, keten, bambu viskoz, liyosel ve kenevir gibi kumaşları tercih etmek anlamına geliyor. Battaniyelerinizin ve çarşaflarınızın mevsime uygun olduğundan emin olun ve havanın durumuna göre yorganınızı değiştirmeyi düşünün; sıcak aylarda hafif yün veya kuş tüyü yorgan en iyisi olabilir.

 

Yatmadan Önce Alkol

Uzmanlara göre, uykuya dalmanıza yardımcı olan gece içkisi aslında sizi gece uyandırıyor ve normalden daha fazla terlemenize neden oluyor olabilir. Alkol kalp atış hızınızı artırır ve solunum yollarınızı gevşeterek nefes almanızı zorlaştırır; bunların her ikisi de vücut ısınızı artırarak terlemenize neden olabilir.

Uzmanlar bunun nedenini alkolün sinir sisteminizi etkileyerek kan basıncında, kalp atış hızında ve vücut ısısında ter salınımını tetikleyebilecek bir tepkiye neden olmasıyla açıklıyor. Gecenin son içkisini çay, zerdeçallı süt veya vişne suyu gibi farklı bir sakinleştirici içecekle değiştirmeyi deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.

 

Stres ve Anksiyete

Yukarıdaki nedenlerden hiçbiri hayatınızda etken değilse ancak uykunuzda aniden normalden daha fazla terliyorsanız, stres ve kaygı düzeylerinizi kontrol edin. Çok stresli olduğunuzda, beyniniz tepki vererek vücudunuzda fizyolojik değişikliklere neden olur, hem kalp atış hızını artırır hem de hormon salgılar. Bu tepkiler terlemenin artmasına yol açabilir.

Uzmanlar, “[Strese bağlı terleme] gece ve gündüz meydana gelebilir; birçok insan bunu bir iş görüşmesinden veya iş yerinde önemli bir sunumdan önce fark edebilir” diyor. “Uyumadan önce sakinleşmek için biraz zaman ayırmaya çalışmak, stres seviyenizi düşürmenize ve terlemeyi azaltmanıza yardımcı olacaktır.” Yatmadan önce ekran başında geçirdiğiniz zamanı azaltmak ve sakinleştirici ritüelleri gece rutininize entegre etmek gibi küçük değişiklikler, daha rahat (ve daha az terli) bir halde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Uzmanlar ayrıca stresin geceleri kabuslara ve panik ataklara neden olabileceği ve bunun da aşırı terlemeye yol açabileceği konusunda uyarıyor. Normalden daha stresli veya endişeliyseniz sağlık uzmanınıza danışın.

 

İlaç Yan Etkileri

Bazı ilaçlar yan etki olarak terlemenin artmasına neden olabilir. Uzmanlara göre bu durum özellikle antidepresanlar veya diyabet tedavileri gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Geceleri terlemeye neden olabilecek diğer ilaçların ağrı kesiciler ve kalsiyum ve niasin gibi bazı besin takviyelerini içerdiğini de ekliyor.  Aldığınız bir ilacın gece terlemesinde artışa yol açtığını düşünüyorsanız, dozajı ayarlayıp ayarlamayacağınızı veya alternatifleri nasıl değerlendireceğinizi tartışmak için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 

Hormonal Dalgalanmalar

Hormonal değişiklikler geceleri terlemenin önemli bir nedeni olabilir. Menopoza giriyorsanız veya adet döngüsü sırasındaki hormonal değişiklikler nedeniyle bile terlemeniz artabilir. Kendinizi serinletmek için ayaklarınız ve boynunuz gibi ekstremitelerinizi açmayı deneyebileceğinizi veya başınıza serin bir bez koyabileceğinizi öneriyor.

Sıcak basması olarak da adlandırılan ateş basması, değişen hormon seviyelerinin neden olduğu yaygın bir menopoz belirtisidir. Günün ve gecenin herhangi bir saatinde meydana gelebilir ve genellikle birkaç dakika sürer, sizi sıcak, kırmızı ve terli bırakır. Kadınlar ayrıca perimenopoz olarak da adlandırılan menopozdan önceki geçiş döneminde ve hamilelik sırasında veya doğumdan sonra da sıcak basması yaşayabilir.

 

 

Tıbbi Durumlar

Yukarıdakilerden hiçbiri gece terlemenize neden olmuyor gibi görünüyorsa, tıbbi geçmişinizi göz önünde bulundurun veya konuyu bir doktorla görüşün, çünkü bazı koşullar uykunuzda normalden daha fazla terlemenize neden olabilir. Uzmanlar “Çok nadir de olsa olası bir neden, vücudunuzun bilinmeyen nedenlerle aşırı ter üretmesine yol açan hiperhidroz adı verilen bir terleme bozukluğudur” diyor. Bu ciddi bir durum değildir, ancak sinir bozucu olabilir.

Gece terlemeleri, uyku sırasında solunum yollarının gevşemesine ve solunumun anlık olarak durmasına neden olan uyku bozukluğu olan obstrüktif uyku apnesinin de yaygın bir belirtisidir. Uyandığınızda nefes darlığı hissediyorsanız veya bir an için nefesiniz kesilmiş gibi hissediyorsanız, doktorunuza görünmeniz çok önemlidir.

Uykunuzda terlemeniz genellikle normal olsa da, kuru kalmanızı ve gece boyunca huzur içinde uyumanızı sağlamak için uyku ortamınızı ayarlamak için çeşitli seçenekleriniz vardır. Bununla birlikte, oda sıcaklığınızı ve gece kıyafetlerinizi ayarladıktan sonra bile ter içinde uyanmak düzenli bir şey haline geliyorsa, özellikle sağlığınızda başka değişiklikler de fark ettiyseniz, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama