June 25, 2024

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Anlamı

Türkiye Cumhuriyeti’nin şüphesiz ki en önemli günlerinden biri 23 Nisan. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yıllardır her sene büyük bir coşku ile kutlanıyor. Her yeri Türk Bayrakları ile donattığımız, çocukların bayramı da olan 23 Nisan’ın en önemli özelliği meclisin kurulmuş olmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de meclisi açması ile başlayan bu özel gün her sene kutlanmaya devam etmektedir.

Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle milletvekili seçimlerine başlanmış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.

Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 3 ayrı bayramın bir araya gelmesi ile ortaya çıktı.

Hâkimiyet-i Milliye

“23 Nisan”, 1921’de çıkarılan 23 Nisan’ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olmuştur. İlk 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla 1 Kasım, Hakimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) olarak kabul edildi. Sonraki senelerde, TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan “Milli Hakimiyet Bayramı” olarak kutlanmış ve bu durum 1 Kasım’ın uzun vadede bayram olarak unutulmasına neden olmuştur. 1935’te bayramlar ve tatil günleriyle ilgili kanun değiştirilmiş ve “23 Nisan Millî Bayramı”nın adı “Millî Hakimiyet Bayramı” haline getirilmiş, böylece 1 Kasım Hakimiyet-i Millîye Bayramı ile 23 Nisan Millî Bayramı birleştirilmiştir

Çocuk Bayramı adı nereden geliyor?

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı oluşu yine TBMM’nin açılışıyla ilişkili olmasına rağmen, tamamen ayrı bir bayram olarak gelişmiş ve 1981 yılına kadar da öyle devam etmiştir. Bu Bayram 23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin (günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun) o günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla başlamış kabul edilir.

O gün bugündür coşku ile kutlanan 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama