June 18, 2024

2023 Sonbahar Kış Trendleri

Sonbahar/Kış 2023’ten daha ileriye baktığımızda, modanın geleceğinde neler var? Cevap yapay zeka ve dijital avatarların dünyasında mı saklı? Robotik mi? Coperni’nin podyumdaki robot köpekleriyle ilgili süregelen tartışmalar bize aksini düşündürüyor. Belki de başından beri her şeyi fazla karmaşıklaştırıyoruz. Belki de modanın geleceği, istediğiniz kıyafetleri giymek, bu kıyafetlerde kendinizi temsil edildiğini görmek ve Vivienne Westwood’un istediği gibi, bu kıyafetleri o kadar çok sevmektir ki, aşırı tüketme arzusu veya ihtiyacı hissetmezsiniz. Aşağıda bunu sizin için gerçeğe dönüştürmek için elimizden geleni yaptık.

Sözü daha fazla uzatmadan, sektör uzmanları ve bazı değerli meslektaşlarımız tarafından açıklanan kayda değer sonbahar/kış 2023 moda trendinin özeti için okumaya devam edin.

  1. TEMELLERE ODAKLANMA

Sonbahar/Kış 2023 koleksiyonlarının defalarca kanıtladığı gibi, en büyük etkiyi yaratan genellikle daha sessiz görünümlerdir. Sessiz lüks, bu yılın en çok rağbet gören estetiği olmaya devam ediyor ve her ne kadar bu terim ve elitizmle olan yakın bağlantıları etrafında artan tartışmalar olsa da, tasarımcılar bu terime eğiliyor ve daha önce görülmemiş şekillerde onu kucaklıyor. Yelek üstü ve kot kıyafetlerden sade jarse elbiselere kadar, bu gibi görünümler “az çoktur” şeklindeki iyi bilinen ifadeye daha yüksek bir anlam kazandırıyor. Giyilebilir, yükseltilmiş giyim kesinlikle sezonun en önemli özelliğiydi. ”Kusursuz bir terzilik gördük ve gardırop temellerine odaklandık.

  1. CLUTCH KONTROLÜ

Moda, tasarımcılar yeni bir şeyler sunmaya çalıştıkça sezonlar arasında bir trendden diğerine geçerek genellikle kendisiyle çelişir. Bu durum sonbahar/kış çanta seçimlerinde de kendini gösteriyor. İlkbahar/Yaz’da Tote’lar ön plandaydı, bu nedenle doğal olarak sektör önümüzdeki birkaç ay için işleri değiştirdi ve bunun yerine clutch çantaları ön plana çıkardı. Clutch çantaların pratik olmadığını hepimiz biliyoruz, ancak şu anda moda çevrelerinde yeterince var, bazı şeylerin şık ve biraz da muhteşem olması gerekiyor.  Çanta trendleri gelip geçicidir, ancak gündüz veya gece için sade, zarif bir clutch şaşırtıcı bir şekilde zamansızdır ve geçtiğimiz yüzyıldan daha uzun bir süredir popülerdir. A/W 23 için ölçek, form veya doku genellikle abartılıdır, ancak çok sade bir yineleme de aynı derecede güncel görünecektir. Kısacası, iyi bir debriyaj bu sezon bolca bulunan şık ve özel tasarımlı takımlara ekstra cila katacaktır.

  1. BİR FİYONK İLE TEPESİNDE

Süsleme açısından, rozetler ilkbahar için neyse fiyonklar da sonbahar için odur; mikro bağlardan jumbo düğümlere kadar üstlere, elbiselere, çantalara ve ayakkabılara iliştirilmiştir. A/W 23 defilelerinden çıkardığım net bir mesaj varsa, o da fiyonkların geri döndüğüdür, gerçekten de hiç gitmediler, değil mi? Son birkaç aydır Instagram’larımızı ve aslında gardıroplarımızı süslediğini gördüğümüz balletcore trendindeki artış, Victoria Beckham ve Erdem gibi tasarımcıların fiyonk kullanımıyla estetiğe eğilmesiyle 2023 sonbahar/kışında hiçbir yere gitmiyor. İster Richard Quinn’in elbiselerindeki gibi büyük, yapısal unsurlar olsun ister Simone Rocha’da görüldüğü gibi incelikle yerleştirilmiş kurdeleler, fiyonkların bu sezon yapılmaya değer bir açıklama olduğu açıktır.

  1. BENİ YAĞLA

“Her sezon o kadar bölücü bir renk trendi ortaya çıkıyor ki, Marmite sartorial ile eşdeğer ve eğer geçen yılki Barbiecore’a katılmadıysanız, şimdi başka tarafa bakmak isteyebilirsiniz. Sarı bir an yaşıyor ve olabildiğince şekerli ve tatlı. Sert hardalları unutun ve neonu 80’lere bırakın. Bu sonbahar/kış bizi pastel paletin en lüks tonlarından biri olan ayran sarısının yumuşak tonlarıyla yumuşamaya teşvik ediyor. Sonuçta, başka hangi renk sadece ona bakarak kendimizi anında daha mutlu hissetmemizi sağlar? Bir yazın daha güneşi batar batmaz, sarının sunduğu anında canlandırıcı etkiye ihtiyaç duyarız ve Christopher Kane ve Cecilie Bahnsen’in de kanıtladığı gibi, vanilya esintili katmanlarla giyinmek, sıcak hava mevsiminin neşesine daha uzun süre tutunmamıza yardımcı olur (yani, bahar tekrar gelene kadar). Bordo ve tahmin edilebilir beji bir kenara bırakın. Bu yıl, sessiz lüks güneşli tarafta servis ediliyor.

 

  1. KENDİNİZİ KONTROL EDİN

Bir sezon boyunca modanın çehresini değiştireceğini bildiğiniz yeni bir trendi ortaya çıkarmanın heyecanı olsa da, yaşımız ilerledikçe başkalarının sağlam güvenilirliğini takdir etmeye başladık. Her sonbahar/kış trend raporunda ekoselerin yer aldığını varsayıyoruz. Ancak, 2023 için, öncekilerden önemli ölçüde daha güçlüler. Miras dokumalar hala çok önemli ama parlak ve sıra dışı renk karışımlarıyla. Emilia Wickstead’de yeşil ızgara benzeri motifler dikkat çekerken, sezonun en sevdiğim görünümlerinden biri Zimmermann’daki koyu hardal rengi palto ve deri pantolon oldu.

 

  1. SAKLAN VE ARA

Gelecek sezon dikkat edilmesi gereken materyaller söz konusu olduğunda, diğerlerinden sıyrılan bir materyal var: deri. Gömlek ve eteklerden elbise ve pantolonlara, ceket ve paltolara kadar deri, dört moda başkentinin tamamına hakim oldu. Bu sezon bir önceki sezona kıyasla çok daha fazla deri gördük ve deri bu sezon stiliyle bir an yaşadı. Proenza Schouler ve Bottega Veneta’nın eteklerine ve Khaite, Ferragamo ve Gabriela Hearst’ün özellikle kırmızı ve bordo deri paltolarına bayıldık.

 

Eğer bu sizi ikna etmeye yetmediyse, belki de rakamlar ikna edecektir. Lyst, moda ayı sonrası deri kıyafet aramalarının %25 oranında arttığını bildirdi; bu da önümüzdeki sezon gardıroplarımızda ne kadar yaygın olacağının erken bir göstergesi.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama