June 22, 2024

Bahar Temizliğinin Püf Noktaları

Bahar temizliği zamanı yılda sadece bir kez gelir. Ve geldiğinde, bir planınızın olması yardımcı olur. Daimer Industries Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew Baratta, “Bahar temizliği için takviminizde bir gün ayırın ve bunu yapmak için kendinizi sorumlu tutun” diyor. “Ardından, görevlerin bir kontrol listesini yazın ve üstesinden geldikten sonra üzerlerini çizin.”

Bu adımlar kulağa basit gelebilir ama önemlidir. Belirlenmiş bir temizlik günü, bahar temizliğine gerçekten başlamanızı sağlayacak ve bir kontrol listesi, temizlik çılgınlığınızın ortasında görevleri unutmanızı önleyecektir.

Elbette bir bahar temizliği yapılacaklar listesi oluşturmak kulağa bahar temizliğinin kendisi kadar ürkütücü gelebilir, bu nedenle tavsiye almak için uzmanlara başvurduk. Dört temizlik uzmanına bir evin baştan aşağı nasıl bahar temizliği yapılacağını sorduk ve onların bilge sözlerini bir kontrol listesi haline getirdik,  evinizi bir sonraki bahar temizliğinde kolayca çıkarabileceğiniz bir liste.

 

Evinizi Neden Bahar Temizliği Yapmalısınız?

Bahar temizliği abartılmış gibi gelebilir. Sonuçta, evinizi en iyi durumda tutuyorsanız, gerçekten her bahar derinlemesine temizlemeniz gerekir mi? Basit gerçek şu ki, evinizi periyodik olarak derinlemesine temizlemek iyi bir fikirdir. Ve daha parlak günleri, tomurcuklanan ağaçları ve davetkar sıcaklığıyla bahar, bunu yapmak için motive edici bir zaman olabilir.

Bahar yeni başlangıçların mevsimidir ve insanlar kış hüznünden kurtulmak isterler. Bazı insanlar kış mevsiminde evlerini iyice temizlemek için daha az motivasyona sahip olurlar, bu nedenle bahar mevsimi alanlarını yenilemek için iyi bir zaman olabilir.

Yılın herhangi bir döneminde evinizi derinlemesine temizlemekten çekinmeyin. Ancak küvetinizin, lavabonuzun veya ocağınızın her santimini fırçaladıktan sonra pencerelerinizi açıp biraz temiz hava almayı seviyorsanız, bahar sizin için temizlik mevsimi olabilir.

 

İhtiyacınız Olan Şeyler

Bulaşık deterjanı

Karbonat

Çamaşır deterjanı

Vakum

Sirke

Bulaşık sabunu

Duster

Temizlik bezi

Yeni hava filtreleri (isteğe bağlı)

Sünger

Yüzey temizleyici

Cam temizleyici

Temizlik eldivenleri

Klozet temizleyici

Banyo temizleyici

Tuvalet fırçası

Çamaşır suyu bazlı temizlik spreyi

Yağ giderici sprey

Çok amaçlı temizleyici

Süpürge

Paspas

Evinizde Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Adım 1: Bulaşıkları Yıkayın

Temizlenecek koca bir eviniz olduğunda, nereden başlayacağınızı bilmek zordur. Ancak uzmanlar, bulaşıkları yıkamak gibi basit bir şeyle başlamanızı öneriyor. Bu görev çok basit olduğu için kolayca halledilebilir ve bu sayede işe kazançlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

İvme kazanmak için kalan bulaşıkları yıkayın. Bu, düzenli olarak yapılması gereken bir görevdir. Dolayısıyla buradan başlamak, gözünüzü korkutan diğer görevlere doğru ilerlemenize yardımcı olabilir.

Hassas bulaşıklarınızı elde yıkayın. Geri kalanları bulaşık makinesine atın. Ve hızlı bir temizleme döngüsü çalıştırın.

Adım 2: Yatak Takımlarınızı Çıkarın ve Yıkayın

Yatak takımınızı temizlemek bir zorunluluktur ve büyük olasılıkla biraz zaman alacaktır. Hala yapacak çok işiniz varken temizlik işlemine başlayın.

Yataklarınızı soyun. Çarşaflar, yastık kılıfları ve yorganlar da dahil olmak üzere tüm yatak takımlarınızı yıkayın. Herhangi bir leke fark ederseniz, yatak takımınızı yıkamaya atmadan önce karbonatla lekeleri temizleyin.

İşi bitirmek için birkaç döngü çalıştırmanız gerekebilir, bu nedenle bahar temizliği kontrol listenizde çalışırken bu adımı tekrar gözden geçirin. Eşyaları yıkayıcı ve kurutucuya taşımak için diğer temizlik işlerinize ara verin ve her şey hazır olduğunda yatağınızı yeniden yapın.

 

Adım 3: Yatağınızı Temizleyin ve Çevirin

Yatağınızdan nevresimleri çıkarmışken, onu temizlemek için bir dakikanızı ayırın. Şaşırtıcı bir şekilde, en çok göz ardı edilen görev, evin en sık kullandığımız bölümüyle ilgilidir: yatak odası” İnsanlar genellikle yatak temizliğini atlıyor ve yataklarını çevirmeyi unutuyor.

Biriken toz ve kalıntılardan kurtulmak için yatağınızı süpürerek işe başlayın. Ardından, sirke ve bulaşık deterjanı ile lekelere nokta atışı yapın. Çevirebileceğiniz türde bir yatağınız varsa, devam edin ve yatağınızı çevirin. Ardından, temizlemek için yatağınızın üzerine bir kat karbonat serperek işleri bitirin.

Adım 4: Dağınıklığı Giderin

Dağınıklık sadece siz temizlik yaparken yolunuza çıkacaktır. Bu yüzden evinizi hızlıca gözden geçirin ve yapabildiğiniz her şeyi dağıtın.

Belirgin şeylerle başlayın: Kirli kıyafetleri çamaşır sepetine atın, çöpleri çöp kutusuna atın ve yerinde olmayan eşyaları ait oldukları yere geri koyun.

Ardından, hediye eşyaları saklamak için bir yer belirleyin ve temizlik yaptıkça bu yığına ekleyin. Artık istemediğiniz veya ihtiyacınız olmayan bir şey bulduğunuzda, onu hediye yığınına koyun. Ve derinlemesine temizliğinizi bitirir bitirmez yığını bir bağış merkezine götürün.

Adım 5: Her Yüzeyin Tozunu Alın ve Silin

Zamanla her evde toz birikir ve bahar temizliği tozdan kurtulmak için mükemmel bir zamandır. Elinizde bir toz bezi ile evinizde dolaşın ve kirli görünen her yüzeyi silin. Tozlu noktaları kontrol ettiğinizden emin olun, örneğin

 

Kapı çerçeveleri

Pencere pervazları ve panjurlar

Süpürgelikler, süslemeler ve taç kalıpları

Aydınlatma armatürleri ve fanlar

Raflar ve dolaplar

Masalar, sandalyeler ve mobilyalar

Merdivenler ve korkuluklar

Toz alırken, diğer dağınıklık türlerine de dikkat edin. Gördüğünüz örümcek ağlarını temizlemek için toz bezinizi kullanın. Tozdan ziyade kirli görünen yüzeyleri silmek için de nemli bir temizlik bezi kullanın.

 

Adım 6: Hava Kanallarınızı, Filtrelerinizi ve Radyatörlerinizi Temizleyin

Toz alma işleriniz henüz bitmedi. Toz, havalandırma delikleri boyunca, hava filtrelerinde ve radyatörlerde birikmeye bayılır. Bu yüzden bunları temizlemek için bir dakikanızı ayırın.

Hava menfezlerini ve radyatörleri temizlemek oldukça kolaydır: Toz bezinizi kullanarak bunları silebilirsiniz. Ancak hava filtreleriniz biraz daha fazla çalışma gerektirebilir. Hava filtrelerinizi çıkararak başlayın. Daha sonra iki seçeneğiniz var. Biriken toz ve kalıntıları temizlemek için hava filtrelerini vakumlayabilirsiniz. Ya da yepyeni bir setle değiştirebilirsiniz. (Hava filtrelerinin her 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğinden, muhtemelen ikincisini tercih etmek isteyeceksiniz).

 

Adım 7: Pencerelerinizi ve Kapılarınızı Derinlemesine Temizleyin

Kapılar ve pencereler de evinizin geri kalanı kadar kirlenebilir. Bu yüzden derinlemesine temizlik sırasında onları ihmal etmeyin.

Kapı ve pencerelerinizin tozunu alarak başlayın. Ardından, onları açın ve arkalarındaki perdeleri temizleyin. Toz ve kalıntıları temizlemek için kapı ve pencere camlarını nazikçe süpürebilirsiniz. Ya da ıslak bir sünger kullanarak silebilirsiniz.

Kapılarınız ve pencereleriniz tozdan arındıktan sonra, bir temizlik bezi ve biraz temizlik spreyi ile kiri, çizikleri ve pislikleri temizleyin. Yüzey temizleyici genellikle kapılar için harikadır ve cam temizleyici pencereler için idealdir.

Kapı ve pencerelerinizin her iki tarafını da temizlediğinizden emin olun. Kapılarda bu oldukça kolay olacaktır. Ancak bazı pencerelerinize evinizin dışından ulaşmak zorsa, şanssız değilsiniz. Sadece pencereleri açın, ekranlarını çıkarın ve dışlarını temizlemek için içlerine uzanın.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama