May 30, 2024

Niacinamide Nedir? Ne işe yarar?

Niasinamid nedir?

Nikotinamid olarak da adlandırılan Niasinamid, temel bir besin maddesi olan B-3 vitamininin bir şeklidir. B-3 eksikliği cilt, böbrek ve beyin bozukluklarına yol açabilir. Niasinamid almak B-3 eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.

Ve özellikle genel cilt sağlığı söz konusu olduğunda, bu besin için çok daha fazlası var. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, topikal niasinamid, akne ve egzama dahil olmak üzere belirli cilt koşullarının tedavisine yardımcı olabilir.

Avantajları, ürünlerde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Bu Niasin ile aynı şey mi?

İsimlerdeki benzerliklere rağmen, niasinamid, niasin ile aynı şey değildir. Bunlar iki farklı B-3 vitamini türüdür.

Bununla birlikte, vücudunuz aldığınız niasin takviyelerinden niasinamid yapabilir. Bu, vücutta aşırı miktarda niasin olduğunda olur. Vücuttaki triptofan da niasinamide dönüştürülebilir.

B-3 vitamini veya diğer takviyeleri almadan önce daima bir doktorla konuşmalısınız.

 

Niasinamid ne gibi faydalar sağlar?

Genel olarak, niasinamid, ciltte protein oluşturmaya ve çevresel hasarı önlemek için nemi hapsetmeye yardımcı olabilir.

 

Bireysel avantajlar şunları içerir:

Bağışıklık. Niasinamid, cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan bir protein türü olan keratin oluşturmaya yardımcı olur.

Lipid bariyeri. Niasinamid, cildinizin bir seramid (lipid) bariyeri oluşturmasına yardımcı olabilir ve bu da nemi muhafaza etmeye yardımcı olabilir. Bu, özellikle egzama veya olgun bir cildiniz varsa, tüm cilt tipleri için faydalıdır.

Kızarıklığı ve lekeyi en aza indirir. Niasinamid iltihabı azaltır, bu da egzama, akne ve diğer iltihaplı cilt durumlarından kaynaklanan kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gözenek görünümünü en aza indirir. Cildi pürüzsüz ve nemli tutmanın ikincil bir faydası olabilir – zamanla gözenek boyutunda doğal bir azalma.

Yağı düzenler. Nem tutmanın faydaları sadece kuru cilt tiplerine sahip olanlar için değildir. Niacinimid ayrıca yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını düzenlemeye yardımcı olabilir ve bezlerinizin aşırı çalışmasına engel olabilir.

Güneş hasarına karşı korur. Niasinamid, sağlıklı cilt hücrelerini aynı anda yeniden inşa edebilir ve aynı zamanda onları ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarlardan korur.

Hiperpigmentasyonu tedavi eder.

İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir. Araştırmalar, aynı konsantrasyonun yaşlanmayla birlikte gelen bazı güneş hasarı belirtilerini azaltmada yardımcı olduğunu da bulmuştur. Buna ince çizgiler ve kırışıklıklar dahildir.

Oksidatif strese karşı korur. Niasinamid, ciltte hücre oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda onları güneş ışığı, kirlilik ve toksinler gibi çevresel streslerden korur.

Akneyi tedavi eder. Niasinamid, şiddetli akne, özellikle papül ve püstül gibi inflamatuar formlar için yardımcı olabilir. Zamanla, daha az lezyon ve gelişmiş cilt dokusu görebilirsiniz.

 

Cilt ürünleri gıda ve takviyelere tercih edilir mi?

Dengeli bir diyet yemek, B-3 vitamini gibi mikro besinleri almanın en iyi yoludur. Eksikliği tedavi etmek için sadece tıbbi gözetim altında takviye almalısınız.

Genel cilt sağlığı söz konusu olduğunda, yediğiniz gıdalardan niasinamidin bazı faydalarını elde edebilirsiniz.

B-3 vitamini şunlarda bulunur:

yumurtalar

hububat

yeşil sebzeler

Fasulyeler

balık

Süt

Bununla birlikte, diyetinizdeki besinlerin genel cilt sağlığınızı etkilediğini garanti etmenin bir yolu yoktur. Niasinamidin cilt bakımı endişelerinizi hedef almasını sağlamanın tek yolu, onu topikal olarak kullanmaktır.

 

Cilt bakım ürününün türü veya rutininizde ne zaman kullanıldığı önemli mi?

Birçok topikal niasinamid ürünü serum şeklinde gelir. Serumları düzenli temizlik, tonik ve nemlendirme dışında bireysel cilt sorunlarına yönelik ekstra tedaviler olarak düşünün.

Niasinamid serumunuz tonikten sonra ancak nemlendirmeden önce uygulanmalıdır.

Bazı temizleyiciler ve kremler de niasinamid içerir. Bu bileşen, her kullanımdan sonra durulanan bazı yüz maskelerinde de bulunur.

Her ürün etiketini dikkatlice okuyun ve tüm kullanım talimatlarına uyun.

 

Ürün seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Niasinamid konsantrasyonu, ürünler arasında değişiklik gösterebilir, ancak çoğu formülasyon yüzde 5 veya daha azdır.

Bazı raporlar, yüzde 5’lik formüllerin hiperpigmentasyon ve güneşe maruz kalmayla ilgili hasarı tedavi etmede etkili olduğunu öne sürüyor.

Hassas bir cildiniz varsa, daha düşük bir konsantrasyonla başlamak isteyebilirsiniz. Yüzde 2 niasinamid içeren formüller, egzama ve benzeri durumların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Niasinamid, ürün etiketlerinde “niasin” ve “nikotinamid” olarak listelenebilir.

 

Niasinamid, maksimum etki için diğer cilt bakım bileşenleriyle birleştirilebilir mi?

Niasinamid, optimal sonuçlar için diğer aktif bileşenlerle birlikte kullanılabilir.

Örneğin, bazı raporlar, ek niasinamidin, akne tedavisinde bakır, folik asit ve çinko ile birlikte iyi çalışabileceğini öne sürüyor.

Hyaluronik asitle birlikte kullanarak niasinamid serumunuzdan daha fazlasını elde edebilirsiniz. Hyaluronik asidin ürün emilimini arttırdığı söylenir.

 

Yan etki riski var mı?

Topikal niasinamidin genellikle kullanımı güvenli kabul edilir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama