June 16, 2024

Vitamin D’nin Yararları, Eksikliğinde Ne Olur?

D vitamini, vücudunuzda birçok önemli işlevi olan son derece önemli bir vitamindir.

D vitamini diğer vitaminlerin aksine bir hormon gibi işlev görür. Vücudunuzdaki birçok hücrenin bunun için bir reseptörü vardır. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz bunu kolesterolden yapar. Yağlı balıklar ve güçlendirilmiş süt ürünleri gibi bazı gıdalarda da bulunur, ancak tek başına diyetinizden yeterince almak çok zordur.

 

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini neden bu kadar önemli?

D vitamininin yedi temel faydası vardır ve bu besin maddesi potansiyel olarak aşağıdakilere yardımcı olur.

 • kemik kaybı
 • kanser önleme
 • depresyon
 • 2 tip diyabet
 • kalp-damar hastalığı
 • kilo kaybı
 • multipl skleroz (MS)

D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın d vitaminin düşük kan seviyelerine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Belirtiler

İşte D vitamini eksikliğinin bazı belirti ve semptomları;

 • Sık sık hasta olmak veya enfeksiyon kapmak

D vitamininin en önemli rollerinden biri, hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşabilmeniz için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. Enfeksiyonla savaşmaktan sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşime girer. Özellikle soğuk algınlığı veya grip nedeniyle sık sık hastalanırsanız, düşük D vitamini seviyeleri katkıda bulunan bir faktör olabilir. Birkaç büyük gözlemsel çalışma, eksiklik ile soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bir dizi çalışma, günde 4.000 IU’ya kadar bir dozda D vitamini takviyesi almanın solunum yolu enfeksiyonu geliştirme riskinizi azaltabileceğini bulmuştur

 • Yorgunluk

Yorgun hissetmenin birçok nedeni olabilir ve D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir. Ne yazık ki, genellikle potansiyel bir neden olarak göz ardı edilir. Vaka çalışmaları, kandaki çok düşük D vitamini seviyelerinin, yaşam kalitesi üzerinde ciddi olumsuz etkisi olabilecek yorgunluğa neden olabileceğini göstermiştir. D vitamininin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerindeki etkileri de çocuklarda araştırılmıştır. 39 çocuğu içeren bir çalışmada, düşük D vitamini seviyeleri, kötü uyku kalitesi, daha kısa uyku süresi ve gecikmeli yatma süreleri ile ilişkilendirilmiştir. İlginç bir şekilde, birkaç çalışma da D vitamini takviyesinin eksikliği olan kişilerde yorgunluğun şiddetini azaltabileceğini bulmuştur.

 • Kemik ve sırt ağrısı

D vitamini, çeşitli şekillerde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Birincisi, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırır. Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kandaki yetersiz D vitamini düzeylerinin belirtileri olabilir. Büyük gözlemsel çalışmalar, eksiklik ile kronik bel ağrısı arasında bir ilişki bulmuştur. Bel ağrısı olan 98 kişiyi içeren bir çalışma, artan ağrı şiddetinin daha düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olduğunu buldu. 81 çalışmanın bir başka incelemesi, artrit, kas ağrısı ve kronik yaygın ağrıları olan kişilerin, bu durumları olmayan kişilere göre daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu buldu.

 • Depresyon

Depresif bir ruh hali de D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. İnceleme çalışmalarında araştırmacılar, özellikle yaşlı erişkinlerde D vitamini eksikliğini depresyonla ilişkilendirdi. Bir analizde, gözlemsel çalışmaların %65’i düşük kan D vitamini seviyeleri ile depresyon arasında bir ilişki buldu. Öte yandan, gözlemsel çalışmalardan daha fazla bilimsel ağırlık taşıyan kontrollü çalışmaların çoğu, ikisi arasında bir bağlantı göstermedi. Bununla birlikte, çalışmaları analiz eden araştırmacılar, kontrollü çalışmalarda D vitamini dozlarının genellikle çok düşük olduğunu kaydetti. Ek olarak, bazı çalışmaların D vitamini takviyesinin ruh hali üzerindeki etkilerini görecek kadar uzun sürmediğini gözlemlediler. Bazı araştırmalar, D vitamini eksikliği olan kişilere vermenin, tipik olarak daha soğuk aylarda ortaya çıkan mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama