April 21, 2024

Yağlı Ciltler Aslında Daha mı İyi Yaşlanır?

Yağlı Ciltler Aslında Daha mı İyi Yaşlanır? Araştırıyoruz

 

Yaşlanma söz konusu olduğunda, herkes cildinin mümkün olduğunca uzun süre harika görünmesini sağlayacak sırları bilmek ister. Optimum cilt sağlığı ve koruması için günlük SPF kullanımı gibi bazı olmazsa olmazlar teşvik edilmektedir. Yine de yıllar içinde bir soru gündeme geldi: Yağlı ciltler diğer cilt tiplerine göre daha mı iyi yaşlanır?

 

Bunu öğrenmek için üç kurul sertifikalı dermatoloğun uzmanlığına başvurduk. Yağlı cildin kırışıklıklardan ve yaşlanan cildin diğer kaçınılmaz yönlerinden kaçınmak için altın bilet olduğu iddialarının arkasında herhangi bir gerçek olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Yağlı Cilt Gerçekten Daha İyi Yaşlanır mı?

Kısacası: Yağlı bir cilde sahip olmak, cildinizin diğer cilt tiplerine göre daha iyi yaşlanacağı anlamına gelmez. Ancak bu sorunun cevabı düşünüldüğünden daha karmaşıktır.

Anlaşılması gereken ilk şey, yağlı cildin sebum (diğer adıyla yağ) üreten daha yüksek konsantrasyonlu bezler içerdiğidir. Dermatologlar bu bezlerin yoğunluğunun daha kalın bir dermise yol açtığını, bunun da vücudun dış deri tabakasını destekleyen ve yapı kazandıran orta deri tabakası olduğunu açıklıyor.

Daha kalın, daha sağlam bir dermisin cildin daha az katlanmasına ve kırışmasına yol açacağını hayal edebilirsiniz. Ancak hepsi bu kadar değil; sebum tarafından sağlanan ek nemlendirme, ince çizgilerin görünümünü en aza indirmede bir nemlendirici gibi davranabilir.

Yağlı cilt yaşlanmaya yardımcı olabilir çünkü sebum doğal bir nemlendiricidir ve cildi koruyabilir ve yara izlerinin daha iyi ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Yaşlandıkça cildimiz nem tutma yeteneğini kaybettiğinden bu durum giderek daha faydalı hale gelir.

Yağlı bir cilde sahip olmanın bir diğer faydası da sebumun yüksek konsantrasyonda yağ asidi içermesidir ki bu da UV hasarına karşı koruyucu etki sağlayabilir. SPF’den vazgeçmek için yeterli değil ancak bazı uzun vadeli faydalar sağlamak için yeterli.

 

Bu, yaşlanma kategorisinde yağlı ciltler için önemli bir kazanım gibi görünüyor. Ancak dermatologların da belirttiği gibi, yaşlanma ince çizgiler ve kırışıklıklardan çok daha fazlasını içerir. Yağlı cilde sahip kişiler daha büyük gözeneklere sahip olma eğilimindedir ve akne ile mücadele etme olasılıkları daha yüksektir, bu da erken yaşlanma görünümü veren yara izi ve dokuya yol açabilir. Ayrıca, yağlı cildin kırışıklık karşıtı faydaları abartılmış olabilir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerde daha az ince kırışıklıklar görülse de, kaş arası gibi bazı bölgelerde daha derin kırışıklıklara sahip olabilirler.

 

Cilt Yaşlanmasını Başka Neler Etkiler?

Metabolizma, genetik, stres, diyet, egzersiz ve kirlilik gibi birçok faktör cildin yaşlanmasını etkiler. Başlangıçta yağlı bir cilde sahip olmanız yaşlanmadan korunduğunuz anlamına gelmez. Cildinizin geleceğini şekillendiren, vücudunuza ve cildinize nasıl davrandığınızdır.

 

Yaşlanma sırasında cildin nasıl değiştiği konusunda genetik büyük bir rol oynasa da, davranışların da etkili olduğunu unutmamak önemlidir. Genlerimizde ne kodlanmış olursa olsun, SPF’yi her zaman hatırlamak, sağlıklı bir kiloyu korumak, susuz kalmamak, sigara içmekten kaçınmak ve cilde özen göstermek gibi davranışların cildimiz ve yaşlanma üzerinde büyük bir etkisi vardır.

 

Kuru, yağlı ya da karma bir cilde sahip olmanızdan bağımsız olarak, yaşlanma cildinizin gevşekliğinde ve dokusunda kırışıklıklara ve diğer değişikliklere katkıda bulunabilir. Ayrıca daha büyük gözenekler, genişlemiş kan damarları ve hiperpigmentasyon da yaşayabilirsiniz. İşte farklı cilt tiplerinin nasıl yaşlandığı hakkında biraz daha bilgi:

 

Yağlı Cilt

Yağlı cilde sahip kişilerde daha az ince çizgi ve kırışıklık görülebilir, ancak akne, akne izi ve cilt dokusu anormallikleri yaşama olasılığı da daha yüksek olabilir.

 

Kuru Cilt

Kuru cilde sahip kişilerde ince çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin olabilir. Kim, “Kuru ciltler için, lipid ve seramid içeren kalın kremsi nemlendiriciler yaşlandıkça cildi nemli ve beslenmiş tutmak için giderek daha önemli hale geliyor” diyor.

 

Karma Ciltler

Karma ciltler hem yağlı hem de kuru ciltlerle yaşlanabilir. Kobets, “Karma cilde sahip olmanın her iki dünyanın da en iyisi olduğunu düşünüyorum” diyor. “Neyin işe yaradığını bulduğunuzda, yağ bezlerinden ve çok kuru olmamaktan faydalanırsınız.”

 

Yağlı cilde sahip kişiler, ince çizgilerle karşılaşma olasılıkları gibi cilt yaşlanması konusunda kendi lehlerine olan birkaç şeye sahiptir. Yağlı cilt ayrıca UV hasarına karşı koruma sağlayabilir ve doğal bir nemlendirici görevi görebilir. Ancak dermatologlar yağlı ciltlerin diğer cilt tiplerine göre daha iyi yaşlanmadığını söylüyor.

 

Hepimiz zaman içinde yaşlanmaya devam etsek de, vücudumuza ve cildimize içten ve dıştan özen gösterdiğimizde, doğuştan yağlı veya kuru cilde sahip olsak da yine de zirveye çıkabiliriz.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama