July 24, 2024

Yıpranan Saçlara Kışlık Bakım Rehberi

Yazın kuru sıcağını saç hasarıyla ilişkilendirebilirsiniz, ancak kış, düşen sıcaklıklar ve aynı anda iç mekan ısıtıcılarının patlaması sayesinde saç telleriniz için daha kötü değilse de aynı derecede kötüdür. Yaz saçlarınızın bakımını nasıl yapacağınız konusunda iyi bilgi sahibi olsanız da, kış saçlarınızın bakımını yapmak bazıları için keşfedilmemiş bir bölgedir. Saç uzmanları, soğuk havalarda saçı korumanın en iyi yolunu bulmak için buklelerinizi normalden daha soğuk görünen bir durumdan nasıl kurtaracağınıza dair uzman tavsiyelerini paylaştılar.

Alışılmadık şekilde kabaran saçlarla uğraşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Soğuk, kuru hava saçın kütikül tabakasının kalkmasına neden olabilir ve sıcak bir ortama girerek saçtaki nemi alarak kuru ve kıvırcık bırakır. Peki bu ideal olmayan saç koşullarını tam olarak nasıl düzeltirsiniz? Uzmanlar “çevresel değişiklikleri hesaba katmanın” ve “saçınıza ve saç derinize uygun şekilde davranmanın” son derece önemli olduğunu söylüyor.

 

Kaşıntılı, pul pul dökülmüş saç derisine yardımcı olmak için daha az şampuanlayın.

Deri plakları kafa derisini boğarak sadece kaşıntı ve pul pul dökülmelere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda büyümeyi de boğar. Uzmanlar, temizliği hafifletmeyi öneriyor. “Mümkünse biraz daha az şampuanlayın. Uzmanlar ayrıca saç derisi sorunları için iyi bir çözüm olarak diyetinizi izlemenizi ve stresi yönetmenizi öneriyor.

 

Ekstra nemi hapsetmek için yağ bazlı bir nemlendiriciye geçin.

Saç kurutma makineleri hiçbir saç tipi için iyi değildir. Bununla savaşmanın tek yolu: ekstra nem. “Doğal, kıvırcık, dalgalı, gevşek ve kıvrılmış saçlar, kırılgan dokuya, kırılmaya ve ayrık uçlara eğilimli olduğunda soğuk havaya karşı hassastır” Uzmanlar kış mevsiminde normalden daha ağır bir saç kremi kullanmayı öneriyor, dokulu saçları korumak için daha yavaş buharlaşan yağ bazlı nemlendiricilere göz atabilirsiniz.

 

Saçı nemli tutmak için haftalık tedaviler uygulayın.

Kuru hava aynı zamanda tüm saç dokularının kaybolan nemi yerine koymak için haftalık saç bakımlarına odaklanması gerektiği anlamına gelir. Haftada bir yıkanmayan bir saç kremi sürün ve nemin saç miline nüfuz etmesi için 30 dakika bekleyin.”

Kabaran saçlarla mücadele etmek için durulanmayan saç kremi kullanın.

Kabaran, ince teller kış aylarında yaygın bir olaydır ve uzmanlar bunun kuruluğun önemli bir işareti olduğunu söyler. Statik koruyucu/kurutucu tabaka rotası yerine, saçın düzenli bakımla nemlendirildiğinden emin olunmasını ve ardından saç kremi ile sabitlenmesini tavsiye ediliyor.

 

Bu kış daha koyu bir boya için platin saç renginden vazgeçin.

Uzmanlara göre bu, sarışın hırsını azaltmak için iyi bir zaman olabilir. “Kapatabileceğiniz saçlar her zaman iyidir. Platin harika ama saça inanılmaz derecede zarar veriyor.” Uzmanlar kökleri biraz daha koyu bırakmayı ve hava daha iyi olana kadar demipermanent bir renk tonu uygulamayı tavsiye ediyor. “Bu şekilde, akıp gidiyor ve tekrar platine dönmeye hazır olduğunuzda süreç o kadar da zararlı olmayacak.”

Saçlara uygulanan kimyasalların miktarını sınırlayın, bu nem seviyelerini artıracak ve kırılmayı azaltacaktır. Değilse, daha nazik ürünler kullanın ve uygulama için her zaman bir profesyonele görünün.

 

Isı ağırlıklı şekillendirme rutininizi azaltın.

Tüm bu ısı ve kuruluk, bölünmüş uçlara ve kırılmaya neden olur. Uzmanlar, kırılmayı önlemek için içeride bırakılan klimalar da dahil olmak üzere ısı korumasının hevesli bir şekilde kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca saça ısı rutininden zaman kazandıran örgüler, topuzlar, bukleler ve atkuyruğu gibi koruyucu stilleri deneyin.

 

Ancak kırılmayı önlemek için asla nemli saçla dışarı çıkmayın.

Sabahları zaman çok önemli olsa da, soğuğa girmeden önce saçı iyice kurutmak çok önemlidir. Uzmanlar, “Soğuk olan her şey genişler ve soğuk havalarda ıslak saç telinizin başına gelebilecek olan da budur, bu da sizi kırılma riskine sokar ve renginizin daha hızlı solmasına neden olur” diye uyarıyor. Acele etmeyin. Saçınız ve kuaför faturanız size daha sonra teşekkür edecek.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama