April 25, 2024

Göz Altı Şişliklerini Nasıl İndirebilirsiniz?

Şiş gözler için ne yapabilirsiniz?

Göz çevresindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olmanın birçok yolu vardır. Daha fazla su içmek gibi bazı çareler basittir. Diğerleri, estetik ameliyat olmak gibi daha fazla ilgili. İşte kabarık gözlerden kurtulmaya çalışmak için bazı ipuçları ve püf noktaları.

 

  1. Yeterince Uyuyun

Düzenli olarak iyi bir gece uykusu çekmek, şişmiş gözleri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yetişkinlerin gece yaklaşık 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı vardır. Yeterince uyuduğunuzdan emin olmak için bir yatma zamanı rutini oluşturun ve buna bağlı kalın.

Uyku vakti rutininizin siz yatmadan çok önce başladığını hatırlamak önemlidir. Mayo Clinic, iyi bir gece uykusu için şunları yapmanızı önerir:

Bir uyku programına bağlı kalın.

Yatmadan en az 6 saat önce kafein içmeyi bırakın.

Yatma saatine yakın alkol almayı bırakın.

Akşam yemeğini yatmadan yaklaşık 3 saat önce bitirin.

Yatmadan birkaç saat önce egzersizi bitirin.

Yatmadan 1-2 saat önce elektronik cihazları kapatın.

 

  1. Kendinizi Destekleyin

Göz çevrenizde sıvı birikmesini önlemek için başınızın altına birkaç yastık koyarak uyuyun. Kama bir yastıkta veya yastık yığınında belli bir açıyla uyuyamıyorsanız, aynı etki için yatağınızın başını biraz yükseltmeyi deneyin.

Kama yastıklar için çevrimiçi alışveriş yapın.

Bunu yapmak için, başınızı dayadığınız taraftaki yatağınızın ayaklarının altına bir kitap yığını veya başka bir kama koyun. Gözlerinizin ne sıklıkta veya şiddetli şiştiğinde bir fark fark ederseniz, yatak yükselticiler gibi daha kararlı bir çözüm düşünün.

Yatak yükselticiler için çevrimiçi alışveriş yapın.

 

  1. Alerjilerinizi Giderin

Yıl boyunca veya mevsimsel alerjiniz varsa doktorunuzla konuşun. Alerjiler gözlerinizin kızarmasına, şişmesine ve şişmesine neden olabilir. Bu, gözlerinizi daha fazla ovmanızı isteyebilir ve bu da daha fazla şişkinliğe neden olabilir.

Doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu, göz damlaları ve reçetesiz veya reçeteli ilaçları içerebilir.

 

  1. Yeterince Su İçin

Göz şişmesi dehidrasyonun bir sonucu olabilir. Cildinizi sağlıklı tutmak için her gün bol su içtiğinizden emin olun. Genel kural, günde sekiz adet 8 ons bardak su içmektir.

Yolda kalmak için telefonunuzda saatlik bir hatırlatıcı ayarlamayı düşünün. Gün boyunca yeterince su içmenize yardımcı olması için belirli zamanlarla işaretlenmiş yeniden doldurulabilir bir su şişesi de kullanabilirsiniz.

Zaman işaretli su şişeleri için çevrimiçi alışveriş yapın.

 

  1. Alkolden Kaçının

Susuz kalmanıza neden olabilecek alkol ve diğer içecekleri sınırlamaya veya bunlardan kaçınmaya çalışın. Dehidrasyon gözlerin şişmesine neden olabilir, bu nedenle bunun yerine bir bardak su içmek en iyisi olabilir.

Sade sudan bıktıysanız, taze meyve ile demlemek, susuz kalmanın ve tazelenmenin harika bir yoludur. Gün boyu süren demlenmiş su için tercih ettiğiniz meyveyi bir su şişesine eklemeyi deneyin.

 

  1. Daha Az Tuz Kullanın

Çok fazla tuz yemek, vücudunuzda ek sıvı tutulmasına neden olabilir. Ayrıca kalp problemleri ve felç riskinin artması gibi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Amerikan diyetlerinde bulunan sodyumun yüzde 70’inden fazlası işlenmiş veya restoran gıdalarından gelir. Tuz alımınızı azaltmak için kurutulmuş et, peynir, ekmek ve diğer işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Hazır çorbalar gibi önceden paketlenmiş gıdalar genellikle sodyumda yüksektir. Etiketleri okumak, aşırı miktarda tuzu belirlemenize yardımcı olabilir.

Bunun yerine, taze sebze ve meyveler gibi daha fazla besin tüketin.

 

  1. Daha Fazla Potasyum Yiyin

Potasyum, vücudunuzdaki fazla sıvıyı azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle potasyum alımınızı hızlandırmak isteyebilirsiniz. Bunu diyetinize muz, fasulye, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler ekleyerek yapabilirsiniz.

Halihazırda potasyum açısından zengin bir diyet yiyorsanız, potasyum seviyenizin olduğu gibi iyi olup olmadığı veya günlük rutininize güvenli bir şekilde potasyum takviyesi ekleyip ekleyemeyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

 

  1. Soğuk Kompres Kullanın

Soğuk bir bezi göz kapaklarınıza yaklaşık 10 dakika sürerek göz şişkinliğini azaltabilirsiniz. Bu, gözlerinizin altındaki fazla sıvıyı boşaltmaya yardımcı olabilir.

Yeşil veya siyah çay poşetlerinden oluşan bir kompres de işe yarayabilir. Çay, iltihabı azaltabilen ve kan damarlarını daraltabilen antioksidanlar ve kafein içerir.

  1. Bir Göz Kremi Deneyin

Piyasada şişliği giderebilecek birçok göz kremi bulunmaktadır. Göz kreminde aranacak bazı bileşenler arasında papatya, salatalık ve arnika bulunur. Bunların hepsi iltihabı azaltabilecek ve cildi sıkılaştırabilecek özellikler içerir.

Göz kremleri ve kafeinli makyaj da şiş gözleri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama