May 30, 2024

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Yaz geldi ve bu, dışarı çıkıp güneşi içinize çekmenin ve tatilin zamanı geldi demektir. Ancak yaz mevsiminde dışarıda geçirilen onca saatle birlikte, genellikle kaçınılmaz bir şey de gelir: güneş yanığı. Neyse ki hepimiz için güneşten kaynaklanan yanma, kaşıntı ve soyulmayı serinletmek için kullanabileceğiniz birçok ev yapımı tarif var, boşuna güneş sonrası losyonlarına tonlarca para vermenize gerek yok.

Cildinizi iyileştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilecek ev yapımı reçeteler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Soğuk Su

Güneş yanığı, temel olarak, cildin iltihaplanmasıdır. Enflamasyonu tedavi etmenin en kolay yollarından biri, etkilenen bölgeyi soğutmaktır. Güneş yanığına hemen yardım etmenin etkili bir yolu, hala dışarıdayken bile, deniz, göl veya dere gibi suya atlamaktır. Gün boyunca suya girip çıkma güneş yanığının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Klorlu su cildi daha fazla tahriş edebileceğinden havuzlara karşı dikkatli olun. Ayrıca doğrudan buz uygulamaktan da kaçınmalısınız. Cildiniz yanarken çekici görünse de, aslında ekstra hassas güneş yanığının üzerine buz uygularsanız cildinize daha da fazla zarar verebilirsiniz.

Ayrıca cildinizi serinletmek ve yatıştırmak için banyoya girmeyi deneyebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Yulaf Ezmesi

Soğuk suyla dolu bir küvete birkaç yemek kaşığı kabartma tozu atmak ve yaklaşık 15 ila 20 dakika ıslatmak güneşin zararını en aza indirmeye yardımcı olur. Banyoya bir fincan yulaf eklemek de tahrişi yatıştırır ve cildin doğal nemini korumasına yardımcı olur.

Banyoda veya çıktıktan sonra cildinizi ovalamayın. Kendinizi bir havluyla kurulayın ovalamayın.

Aloe Vera

Evinizde aloe vera bitkisi yoksa, bir tane almalısınız. Bu etli bitkinin içindeki jel, mide rahatsızlığından böbrek enfeksiyonlarına kadar her türlü rahatsızlık için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Bitkinin bir parçasını koparmak ve jeli doğrudan cilde uygulamak, küçük güneş yanığına anında, yatıştırıcı bir rahatlama sağlar. Bir bitkiyi bulamıyorsanız, yüzde 100 aloe vera jeli deneyin (aloe bazlı losyon veya merhem değil). Bu jelleri çoğu eczanede bulabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı ruhunuzu yatıştırabilir, ancak güneşten yanmış cildinizi de yatıştırabilir. Çayı normalde yaptığınız gibi demleyin ve soğumaya bırakın. Hazır olduğunda, içine bir bez batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Polen alerjiniz varsa, bu tedaviyi kullanmamalısınız. Cildinizde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Sirke

Güneş yanığını gidermek için sirke kullanımı konusunda görüşler karışık. Bazıları, banyo suyunu soğutmak için iki bardak sirke eklemenin yanık ağrısını gidermeye yardımcı olabileceğini söylerken, diğerleri sirkedeki yüksek asitliğin işleri daha da kötüleştirdiğini söylüyor. Tedaviyi daha önce daha küçük, daha hafif güneş yanıklarında kullanmadıysanız, daha büyük, daha ciddi yanıklar için denememek en iyisi.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama