July 20, 2024

Sivrisineklere Karşı Ev Yapımı Çözümler

Sivrisinekler baş belasıdır. Geceleri kulağınızda vızıldarlar, kanınızı emerler, sizi kaşındırırlar, ısırırlar. Böceklere ve kuşlara besin sağlayabilirler ama kanatlı bu iğrenç canavarlarla uğraşmak kesinlikle bir kabus. Onlardan kaçamayacağınızı hissediyorsunuz ve iki tanesini öldürdüğünüzde onların yerine on tane daha bulacaksınız. Peki onları nasıl ortadan kaldırırsınız?

Gerçek şu ki, onlardan kurtulmak için sivrisinekleri öldürmeniz gerekmiyor. Evinizi sivrisineklerden uzak tutmak için deneyebileceğiniz birçok ev ilacı var. Ayrıca evinizi onlar için daha az çekici hale getirirken, onu sizin için daha çekici hale getireceksiniz. Evinizi sivrisineklerden uzak tutmak istiyorsanız denemeniz gereken çözümler burada:

Duran Suyu Ortadan Kaldırın

Öncelikle sivrisineklerin yumurtalarını durgun suya bıraktığını bilmelisiniz. Peki bu sivrisinek larvaları nasıl öldürülür? Kolay, sadece tüm durgun su kütlelerinden kurtulun ve gelecekte onlardan kaçının. Evcil hayvanınız varsa, evcil hayvan kaselerini sık sık yenilemeyi unutmayın. Bu, evinizde sivrisineklerin varlığını ortadan kaldırmanın ilk adımı olsa da, CO2 solumak veya terlemek gibi günlük “insan” faaliyetleri de onları bize çekiyor gibi görünüyor. Merak etmeyin, aşağıdaki noktalarda sizin için bazı çözümlerimiz var.

Mumlar, Tütsü ve Uçucu Yağlar

Bitkilerden veya uçucu yağlardan yapılan tütsü, mum ve yağlar kokuya dayanamadıkları için sivrisineklere karşı oldukça etkilidir. Şansınıza en etkili kokular olan sitronella, limon, lavanta, defne, biberiye veya fesleğen evinize ferahlatıcı bir koku katacak. Hepsini kullanmak zorunda değilsiniz; en beğendiğinizi seçin. Bunu zaten farkında olmadan yapmış olabilirsiniz, şimdi lavanta mumunuzu yaktığınızda sivrisineklerin neden kaybolduğunu biliyorsunuz. Bu, evinize taze ve rahatlatıcı bir dokunuş katarken sivrisinekleri öldürmeye gerek kalmadan onlardan nasıl kurtulabileceğinizin mükemmel bir örneğidir.

Doğru Bitkiyi Ekin

Bazı bitkiler kokuları nedeniyle sivrisinekleri uzaklaştırır. Bu nedenle başka bir seçenek de saksılara fesleğen, nane, biberiye vb. Bitkiler dikmek. Sivrisinekleri uzak tutmanın yanı sıra bu bitkileri yemeklerinizi tamamlamak ve evinize doğallık katmak için kullanabilirsiniz. Yeterli güneş ışığı almaları ve aynı zamanda sivrisineklerin girmesini engellemeleri için onları bir pencerenin yanına yerleştirebilirsiniz.

Limon ve Karanfil

Bu yöntem, küçük alanlar veya odanız için idealdir. Çok basit; tek yapmanız gereken birkaç karanfil ile birlikte birkaç limonu koymak ve böylece onları uzak tutacaksınız. Şimdiye kadar gördüğünüz gibi sivrisinekleri sadece dairenize girmek istemeyecekleri için öldürmeye gerek yok. Kazanan sizsiniz!

Sivrisinek Tuzağı

Bir odadaki sivrisinekler nasıl öldürülür? Ortada bir sır yok, sadece bir tuzak kur! Yarısı kesilmiş plastik bir şişe, su, şeker ve maya ile kendiniz yapabilirsiniz. Suyu şekerle ıslatın ve soğuması için şişeye koyun. Soğuduktan sonra mayayı serpin ve şişenin boynunu huni şeklinde ters çevirin. Bu sayede sivrisinekler suya çekilecek ve şişenin içinde hapsolacaktır.

Sarımsak Spreyi

Sarımsak kükürt sadece sivrisinekleri değil aynı zamanda sinekleri, keneleri ve pireleri de uzaklaştırır. Evinizde uygulamak için birkaç diş sarımsağı soyup kesmeniz ve biraz suyla birlikte bir kaseye koymanız gerekir. Birkaç saat yumuşamaya bırakın ve ardından bu suyu dairenizin her yerine püskürtmek için kullanın. Bu yöntem, tatlı kokuları sevmeyen ve sarımsak kokusunun tadını çıkarmaya cesaret edemeyenler için birebir mi?

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama